Jak se účinně a zdravě zchladit?

Jak se účinně a zdravě zchladit?

NachlazeníPrevence

Když je venku třicet stupňů, nechce se vám nic než skočit do vody nebo vypít sklenici limonády, ve které cinkají kostky ledu. My říkáme: ne a ne!

Ne že bychom vám nepřáli osvěžení, tyto způsoby jsou ale to nejhorší, co můžete pro své tělo udělat. Víte, jak se ochladit zdravě a hlavně účinně? Čtěte dál a dozvíte se to – jen co vám povíme, proč jsme vám tak rázně zatrhli ledové zchlazení.

Skok do vody – zákeřný zabiják

Když jsme byli malí, maminky nám na koupališti říkaly: „Neskákej do té vody, nejdřív se osměl!“ Tenkrát nám to přišlo jako hloupost, chtěli jsme do vody hned a nejlíp ze skluzavky. Dnes ale víme, co skok do studené vody udělá s organismem.

„Při skoku do studené vody dochází k prudkému ochlazení povrchu těla, zúžení drobných kapilár i větších cév. V důsledku toho může dojít k náhlému poklesu tlaku krve a jedinec zkolabuje – omdlí. Zvláště nemocní lidé a malé děti mohou mít prudkou reakci, popisována je i zástava srdce.“

Rozehřáté tělo zažije při skoku do vody šok. Ten může způsobit nejen lehčí zdravotní potíže, ale v horším případě i zástavu srdce a bez včasné pomoci pak i utonutí.

Maminky měly pravdu: do vody se ponořujte pomalu a postupně.

Víte, že teplotní šoky podporují takzvané „nemoci z nachlazení“? Přečtěte si, jak se jim v létě vyhnout, v článku Nachlazení v létě: Jak na prevenci a léčbu.

Voda s ledem nezažene žízeň

Jakýkoliv teplotní skok je pro tělo nebezpečný, vypít ledové pití ale škodí i jinak. Ledová voda totiž:

 • stahuje cévy, a tak zpomaluje vstřebávání
 • nutí tělo vyrovnat teplotu a vydat energii, před vstřebáním se musí ohřát
 • způsobuje ztuhnutí tuků ze snězeného jídla, ty se pak nemůžou vstřebat a usazují se

„Po vypití ledového nápoje dochází ke zúžení cév v trávicím traktu, můžeme pocítit nevolnost až pocit na zvracení, trávicí proces se zpomalí a paradoxně se dostaví zvýšené pocení. Ledová voda se vstřebává pomalu, potřebuje se ohřát a zvyšují se tak nároky na metabolizmus: potíme se, často dojde ke vzedmutí břicha a zatížíme močový systém. Daleko vhodnější se ukazuje popíjení vlažných nápojů bez cukru, nejlépe vody,“ doplňuje MUDr. Prokopcová.

MUDr. Ivona Prokopcová
Praktická lékařka

Nejen že se vaše tělo neochladí, ale bude mu trvat, než z vypitého nápoje doplní vodu. Proto budete mít po ledovém pití pořád žízeň a váš organismus dostane zabrat. Náhlá změna teplot navíc tělo oslabí a to se hůře vyrovná s bakteriemi a viry, a tak můžete onemocnět z obyčejné sklenky vody s ledem.

Řešení? Ne, nenutíme vás pít v létě horké čaje, ale sahejte spíš po vlažném než po ledovém pití. Ideálně okolo 16 °C.

Zjistěte, kolik vody byste měli denně vypít a jaké nápoje se nepočítají. Přečtěte si článek Pijete zdravě? Je to jednoduché.

A jak se zdravě ochladit? Vyzkoušejte naše tipy

Od teď už se zvládnete zchladit tak, aby vaše tělo netrpělo. Povíme vám, jak na to.

Ochlaďte se zevnitř:

 • Dostatečně pijte. I ve chvíli, kdy vám není horko. Počítejte s půllitrem na 15 kg hmotnosti.
 • Jezte lehká jídla, ovoce, zeleninu, mléčné výrobky.
 • Tekutiny čerpejte i z melounu, okurky, ananasu nebo rajčat.
 • Nepřejídejte se.
 • Vynechte kávu a alkohol, pijte vodu, ovocné šťávy a čaje (vyzkoušejte třeba naše recepty pro zdraví i energii)

Ochlaďte se zvnějšku:

 • Ochlaďte se opláchnutím předloktí.
 • Namočte ručník nebo alespoň kapesník a přiložte ho k čelu nebo zátylku.
 • Zchlaďte se od nohou – dejte do lednice navlhčený kapesník a po vychlazení si jím přejeďte nohy až ke kolenům.
 • Zkuste vějíř, zvlášť v tramvaji nebo autobuse ho oceníte.
 • Noste přírodní materiály, jako je len nebo bavlna. Jsou vzdušné, odvádí pot a chladí. Stejné materiály jsou vhodné i na povlečení.
 • Ochlazujte se spíš vlažnou než ledovou sprchou. Pomůže vám vrátit teplotu těla do normálu.

Ochlaďte svůj byt:

 • Větrejte ráno, večer a přes noc. Přes den okna zavřete a zatáhněte žaluzie.
 • Po bytě rozmístěte nádoby s vodou nebo napusťte pár centimetrů vody do umyvadla, dřezu a vany. Odpařující se voda ochladí místnost.
 • Navlhčete závěsy rozprašovačem nebo do okna natáhněte mokré prostěradlo.
 • Pomůžou i rostliny, ty zároveň „čistí“ vzduch.

A co radí paní lékařka?

„V parném dni doporučuji pobývat ve stínu, popíjet po troškách vlažné nápoje, nejlépe bez cukru a bublin, omezit alkohol. Pomůže i vlažná sprcha, klidně opakovaně během dne. Do bazénu či rybníka vstupovat až po osmělení, tedy po nohou. Nosit pokrývku hlavy. V budovách se vyvarovat pobytu v průvanu, vhodné osvěžení přinese ventilátor. Klimatizaci dlouhodobě nelze příliš doporučit – pro vysušování sliznic a častý enormní teplotní rozdíl oproti venkovnímu prostředí.“

MUDr. Ivona Prokopcová
Praktická lékařka

Jaký je váš ověřený tip na zdravé ochlazení? Napište nám ho do komentářů a sdílejte článek svým přátelům, ať se vám v létě nerozpustí. 🙂

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku