Jak se lidské tělo vypořádá se změnou teploty?
Stojí za tím především schopnost termoregulace, díky které si tělo udržuje optimální tělesnou teplotu. Ta se běžně pohybuje mezi 36°C až 37°C a v průběhu dne se několikrát mění. Termoregulační systém si můžete představit jako chytrý termostat – mozek reguluje vnitřní teplotu na základě vnějších teplotních podmínek. To je velice důležité, protože od teploty organismu jsou závislé i životní funkce a rychlost různých tělesných procesů.
Klimatizaci používejte s mírou
Klimatizujete byt nebo kancelář? V tom případě pozor na správnou teplotu. Lidské tělo se nejlépe vyrovnává s rozdíly 5–7°C, naopak při větších teplotních rozdílech se mohou objevit zdravotní potíže. Pokud sedíte ve vychlazené místnosti nebo v blízkosti ventilace, dejte si pozor na lokální podchlazení, které se může projevit bolestí šíje, páteře a kloubů. Na teplotu jsou citlivé i horní dýchací cesty. Vyhněte se bolesti v krku nebo kašli a chlazení malinko ztlumte. V klimatizovaných prostorách navíc vzduch proudí a rychleji se šíří viry i bakterie, což je rizikem hlavně v sdílených kancelářích a dopravních prostředcích, kde je více lidí pohromadě.
Doběhlo vás nachlazení a trápí vás bolest v krku? Sáhněte po Tantum Verde! Pomáhá nejen s tlumením bolesti, ale také dezinfikuje a léčí záněty v ústní dutině a krku.
Zabraňte nachlazení ve sdílených prostorách
V hromadné dopravě klimatizaci neovlivníme – nedělá vám studený vzduch dobře? Vemte si s sebou vrstvu oblečení navíc. I tenký šál nebo lehká bunda vás může před nachlazením ochránit. Problém může nastat i v otevřených kancelářích, proto je důležitá dohoda mezi kolegy. Zkuste najít kompromis a zvolte teplotu klimatizace, která vyhovuje všem. Věděli jste, že teplota ovlivňuje i koncentraci a náš výkon při práci? Nejlépe se soustředíme při teplotě kolem 22°C. V létě je však lepší zohlednit teplotní rozdíl, proto nechte kancelář klidně i o něco teplejší.
Tip pro cesty na dovolenou: Čeká vás dlouhá cesta v autě, třeba k moři? Vysoká teplota během cesty může otupit vaše smysly, proto se nebojte klimatizaci nastavit na nižší teplotu. Když se budete blížit k cíli, teplotu klimatizace v autě postupně zvyšujte. Tělo se tak lépe přizpůsobí a předejdete šoku z tepla.
Po dovolené nespěchejte a dopřejte si čas
Na dovolené tropických 40°C a po návratu domů stěží 20°C. Taky to znáte? Teplotní rozdíly se často pohybují v řádech desítek stupňů, co je pro organismus a zejména pro srdce nezvyklá zátěž. Na aklimatizaci si tedy dejte záležet, a to obzvláště, když trpíte srdečními chorobami. Dopřejte tělu čas se přizpůsobit a neuspěchejte návrat do práce.
Víte, jak příjemně zvládnout vstup do běžné rutiny? Prodlužte si dovolenou o den nebo dva a zůstaňte doma. Díky tomu se vyhnete fyzickému i psychickému stresu, který rychlý návrat k povinnostem může způsobit. Přizpůsobte teplotám i oblečení – pokud se vracíte z horkého počasí, noste s sebou vrstvu navíc, dokud si tělo nezvykne na aktuální teploty.
Prožijte léto v pohodě a bez nachlazení
Chcete se vyhnout nachlazení v létě? Základem je silná imunita, která hravě zvládne i teplotní rozdíly. Víte, jak na ni?
- Odpočívejte! Tělo i v létě dostává zabrat a nejlépe uděláte, když si dopřejete každý den odpočinek a naberete dostatek energie.
- Zajděte na sluníčko a doplňte vitamín D, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému.
- Dodržujte správný pitný režim – vypijte alespoň 2 litry denně a vyhýbejte se ledovým nápojům, které organismus spíše zatíží.
- Připravte si sirup z citronů, zázvoru a hřejivého koření a podpořte imunitu. Postup najdete v našem videu:
Pomohly vám naše tipy? Nebo máte své vlastní postřehy, které mohou pomoci i ostatním? Napište nám na Facebook.
Tantum Verde Mint obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.