7 mýtů o chřipce: očkování, roušky i domácí léčba

Chřipka

Chřipková epidemie nám dýchá na paty. Objevuje se každý rok a na svědomí má tisíce životů, přesto ale spousta lidí netuší, co je vlastně zač a jak závažná pro ně může být. Pojďme se společně podívat, jaké mýty o chřipce kolují a co je na nich pravdy.

1. Chřipku stačí vyležet

Chřipka není nachlazení, o rozdílech mezi nimi jsme vám už psali. Proto rozhodně nestačí uvařit si čaj s medem a strávit víkend v posteli. Chřipka vás zasáhne rychle a náhle a vyřadit  z provozu vás může i na několik týdnů. Potkat vás tak mohou nejen komplikace zdravotní, ale i finanční.

V krajních případech, zejména u rizikových skupin, vede chřipka až k úmrtí – podle MUDR. Jana Kynčla, Ph.D. ze Státního zdravotního ústavu umírá v Česku každý rok v souvislosti s chřipkou přibližně 1500 lidí. To je skoro třikrát více, než je obětí dopravních nehod.

2. Dodržuji hygienu, nákaze se vyhnu

Pravidelně se hýbete, jíte pestrou stravu, posilujete imunitu a umýváte si ruce mýdlem? To jsme rádi a určitě děláte dobře, ale i tak vás může chřipka dohnat. Virus se totiž šíří vzduchem a napadá i zdravé a aktivní lidi.

Dostat se vám do těla navíc může i nepřímo. Na rukou virus přežije přibližně pět minut, na oblečení a neporézním povrchu, ale může přežívat i v řádu hodin. Pokud tak například jezdíte do práce veřejnou dopravou, šance, že se do kontaktu s virem dostanete, jsou vysoké. Dohromady se v Česku každý rok nakazí asi milion lidí, tedy zhruba každý desátý.

3. Virus chřipky mutuje, očkování je mi k ničemu

Na tomto mýtu trocha pravdy je, virus chřipky totiž opravdu neustále mutuje. I na to jsou ale lékaři připraveni. Složení vakcín se každý rok upravuje podle doporučení Světové zdravotnické organizace.

A proto se často stává, že dítě chodí pár dní do školky a zbytek týdne promarodí. To je náročné především pro rodiče, kteří musí skloubit práci s hlídáním dětí. Často dávají děti do kolektivu nemocné, nedoléčené nebo s doznívající nemocí. Kdy by se tedy dítě mělo vrátit do kolektivu?

[tantum-citace jmeno=‘doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS‚ pozice=“ fotografie=‘‚]I když se to složení odhaduje podle toho, jak to vypadalo v předchozí sezóně, v drtivé většině případů se trefují celkem slušně. Takže máme možnost, která nám může pomoct. To nejhorší, co se může stát, je, že nám nepomůže. Ale neublíží nám, může nám zachránit život, může snížit hospitalizaci. [/tantum-citace]

4. Po očkování dostanu chřipku

Při očkování vám lékař do těla vpraví části mrtvého viru chřipky, které u vás nákazu vyvolat nemohou. Organismus na ně ale začne reagovat a začne produkovat protilátky, proto se mohou objevit některé symptomy. Únava, teplota i případné bolesti kloubů ale samy rychle odezní.

TIP: Chcete se o očkování na chřipku dozvědět víc? Přečtěte si náš článek, ve kterém shrnujeme všechny jeho výhody i nevýhody.

5. Nejsem riziková skupina, chřipka se mě netýká

Nejvíce ohroženými skupinami při chřipkové epidemii bývají starší lidé, děti a osoby s oslabenou imunitou. Podcenit by ji ale neměli ani lidé v produktivním věku.

[tantum-citace jmeno=‘doc. MUDr. Rastislav Maďar, PhD., MBA, FRCPS‚ pozice=“ fotografie=‘‚]Očkování má význam i pro mladší nebo střední věk, pokud daná osoba chřipku prostě nechce prodělat, protože nemusí. Navíc i u mladší generace může skončit chřipka komplikacemi, například výpotkem na srdci a doživotními následky. [/tantum-citace]

6. Rostlinné přípravky při chřipce nepomáhají

Pokud vás chřipka přepadne, poraďte se o dalším postupu s lékařem – klidně po telefonu. Nic vám ale nebrání v tom, abyste předepsanou léčbu doma doplnili o bylinné čaje, sirupy a kapky. Se samotnou nemocí sice nepomůžou, ale zmírní její příznaky a vám se uleví. Česká lékárnická komora doporučuje například čaje z jitrocele, fenyklu, černého bezu nebo lipových květů.

TIP: Úlevu při chřipce vám poskytne i Tantogrip. Zmírní horečku, bolest hlavy i svalů, navíc pomůže uvolnit i ucpaný nos. Vypít ho můžete teplý i studený a zabírá už za dvacet minut.

7. Před nákazou se ochráním nošením roušky

Lékařské roušky slouží k tomu, aby zabránily průniku mikroorganismů zevnitř ven. Hodí se tedy až v případě, že vás chřipka dostihne a nechcete ji šířit dál. Před nákazou vás ochrání respirátory. Běžně je používají třeba dělníci – respirátory totiž zabraňují také průniku jemného prachu a toxických látek.

Přečtěte si také…

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.