Nachlazení & chřipka: Kdy se dítě může vrátit do školy? Radí MUDr. Prokopcová

Nachlazení & chřipka: Kdy se dítě může vrátit do školy? Radí MUDr. Prokopcová

ChřipkaNachlazeníPro rodiče

Školní rok je v plném proudu a s ním přichází první rýma, kašel, bolest v krku. Ale znáte to, jen co dítko vyléčíte, nachlazení se projeví i u vás, a když už jste všichni zdraví, za pár dní dítě přijde znovu domů s nudlí u nosu. A tak je to pořád dokola a dokola. Nekonečný koloběh.

Zase ta rýmička a kašílek

Mezi nejčastější dětské nemoci patří katary horních dýchacích cest. Většinou se jedná o běžné onemocnění nosohltanu, které se však může zkomplikovat. Infekce se může dostat do uší nebo hrtanu a průdušek, případně i do plic. Toto virové onemocnění postihuje děti i několikrát do roka.

Předškolní děti jsou k virovým onemocněním mnohem náchylnější. Jejich imunitní systém má menší obranyschopnost a není schopen bránit se častým útokům virů, kterým se v chladnějším počasí daří. Navíc děti ve školce sdílí hračky a jiné pomůcky. Stačí, aby jedno dítko přišlo do školky trochu nemocné, a postupně bacily přeskočí na většinu dalších dětí.

Jak podpořit dětskou imunitu přírodní cestou? Vyzkoušejte doplněk stravy Tantum Natura. Obsahuje propolis, zinek a vitamín C a skvěle chutná.

A proto se často stává, že dítě chodí pár dní do školky a zbytek týdne promarodí. To je náročné především pro rodiče, kteří musí skloubit práci s hlídáním dětí. Často dávají děti do kolektivu nemocné, nedoléčené nebo s doznívající nemocí. Kdy by se tedy dítě mělo vrátit do kolektivu?

„Běžné nachlazení nemívá těžký průběh, ale klidový režim je doporučen alespoň do dobu trvání příznaků. Chřipka se vyznačuje prudkým nástupem vysoké horečky, bolestí svalů a dráždivým kašlem. Virus chřipky je vysoce nakažlivý. V takovém případě dítě musí odpočívat na lůžku a dobu rekonvalescence doporučuji ještě týden po ústupu horečky. S návratem ke školním aktivitám nepospícháme.“

Jak poznat chřipku od nachlazení? Naučte se to v našem článku.

Přizpůsobte se nemoci

Časté nemoci u dětí znamenají, že si vytváří imunitní systém do dalších let života, neměli bychom tedy projevy nemoci a jejich léčbu zlehčovat. Děti sice prožívají nemoci o hodně lépe než my dospělí, přesto je nutné, aby dodržovaly klidový režim. Užijte si čas s nimi. Pusťte si pohádku, klidně jednu za druhou, hrajte si, čtěte a odpočívejte společně. Uzdravení potřebuje dostatek času.

„Po nemoci je vhodné omezení fyzicky náročných aktivit a účast na společenských akcích. Doporučuji omezit cvičení po běžném nachlazení po dobu týdne, po chřipce až 2–3 týdny. Vždy je nutné přihlédnout k dispozicím konkrétního dítěte. Zátěž postupně a zvolna navyšujeme. Přínosný se ukazuje zvýšený přísun vitamínů a náležitý odpočinek, dostatek spánku.“

Potraviny, které napomáhají bujení bakterií

  • Omezte dítěti potraviny z bílé mouky, ta je totiž v důsledku svého zpracování nevyváženou složkou potravy, chybí jí totiž vláknina a velká část vitamínů.
  • Pryč s rafinovaným cukrem, ten mají rádi nejen děti, ale i mikroorganismy, které mohou být strůjcem nemoci.
  • Pozor na mléčné výrobky, někteří lidé je hůře tráví, někteří mívají pocit zahlenění.

Neumíte si představit horký čaj bez medu? A víte, že teplota vyšší než 40 °C ničí v medu všechny účinné látky? Seznamte se s léčivými účinky medu v článku Český med v boji proti nachlazení.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku