Nachlazení, nebo chřipka? Rozeznejte příznaky

Nachlazení, nebo chřipka? Rozeznejte příznaky

ChřipkaNachlazení

„Mám asi chřipku,“ slýcháte nejspíš často ve svém okolí. Většinou však jde „jen“ o nachlazení. Jak tedy poznáte skutečnou chřipku od nachlazení? Naučte se je rozeznat.

Příznaky nachlazení

Trápí vás bolest v krku, na rýmu denně spotřebujete celé balení kapesníčků a přes ucpaný nos se nemůžete nadechnout? Nejspíš vás postihlo nachlazení, které způsobuje až několik stovek druhů virů. Může vás při něm provázet i zvýšená teplota, u dětí dokonce horečka.

Běžné nachlazení vám ztrpčuje život obvykle zhruba týden. Během počátečních tří dnů jste pro své okolí nakažliví, proto raději zůstaňte doma a odpočívejte, nebo se alespoň vyhýbejte společenským událostem.

Trápí vás nachlazení déle než týden? Raději navštivte lékaře, je možné, že jde o bakteriální infekci. Příznaky nachlazení jsou podobné i příznakům senné rýmy nebo zánětu nosních dutin. Tady se řiďte pravidlem, že pokud je začátek příznaků náhlý a během týdne ustupují, mělo by jít o nachlazení.

Příznaky chřipky

Chřipka je zákeřné infekční virové onemocnění, které na vás zaútočí nečekaně a silně. Inkubační doba virů je 18 až 24 hodin. Sledujte následující příznaky: 

  • Typické jsou zejména vysoké horečky doprovázené zimnicí.
  • K nim se přidávají i silné bolesti hlavy i kloubů.
  • Pociťovat můžete také silnou únavu, nevolnost a nechutenství. V některých případech může dojít i k zvracení nebo průjmu.
  • Během dalších dvou až tří dnů se přidávají potíže dýchacích cest – rýma, bolesti nebo pálení v krku a suchý dráždivý kašel, který se postupně mění na vlhký.

Teplota a bolesti svalů většinou zmizí za 3 až 4 dny. Potíže s dýchacími cestami můžou trvat až 10 dní. Ulevte si během chřipky od bolesti v krku díky spreji Tantum Verde, který má i protizánětlivé účinky.

Pokud vám na dveře zaklepe chřipka, dopřejte si klid na lůžku. Nejen, že tím uchráníte své okolí od nákazy, ale ušetříte tím své zdraví. Chřipka je zátěž pro celý organismus, jestli ji budete donekonečna přecházet, může přejít v zánět průdušek nebo zápal plic a vystavujete se dokonce riziku onemocnění srdce.

Kdy navštívit lékaře v případě akutního onemocnění?

  • Pokud horečka trvá déle než 3 dny
  • Při bolestivém polykání
  • Když vás kašel trápí déle než 1 týden
  • Pokud máte pocit ztuhlé šíje
Příznaky a symptomyNachlazeníChřipka
Nástup příznakůPostupnýNárazový
HorečkaVzácnáBěžná
Bolesti celého tělaMírnéBěžné
ZimniceNeobvykléBěžné
Slabota a mdlobaObčasnéBěžné
KýcháníBěžnéObčasné
Bolest na hrudiMírnáBěžná
KašelMírnýBěžný
Ucpaný nosBěžnýObčasný
Bolest v krkuBěžnáObčasná
Bolest hlavyVzácnáBěžná

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku