6+1 tipů pro svěží dech

6+1 tipů pro svěží dech

PrevenceÚstní hygiena

Zápach z úst nutně neznamená, že si dotyčný nečistí zuby. Má celou řadu příčin, běžné i závažnější. Jaké to jsou a jak zápach řešit? Pojďme se na to podívat!

Příčiny zápachu z úst

Zápach způsobují především anaerobní bakterie v ústní dutině. Nelekejte se, tyto bakterie máme v těle všichni a jsou nám prospěšné – pomáhají totiž štěpit bílkoviny. Jako odpadní látky tyto bakterie produkují sloučeniny, které zapáchají. Problém nastává, když se bakterie přemnoží.

Jejich přemnožení zabraňují sliny, které obsahují kyslík – a právě ten brání množení anaerobních bakterií. Proto stačí sucho v puse a problém je na světě.

Jaké konkrétní problémy zápach způsobují?

  • Nedostatečná ústní hygiena
  • Záněty v ústní dutině
  • Onemocnění trávicího traktu
  • Onemocnění jater nebo ledvin
  • Kouření
  • Špatný jídelníček
  • Přemíra kávy a kyselých nápojů
  • Některé léky
  • Některé diety
  • Cukrovka

Jak zápach řešit? Pomůže nit a chlorofyl

Pokud je možnost, že by mohl být zápach způsobený nějakým onemocněním, raději navštivte svého lékaře. A jestli jste už dlouho nebyli u zubaře, zastavte se i u něj.

Pokud ale víte, že jste zdraví a zuby máte v pořádku, vyzkoušejte následující tipy.

Doctor checking a patient throat

1.      Čistěte zuby i jazyk

Čistěte si zuby 2x denně, jednou použijte i zubní nit. Zápach může způsobovat povlak na jazyku, proto vyzkoušejte speciální škrabku na jazykústní vodu, která odstraní povlak i z míst, kam se škrabkou nedostanete. Pastu na zuby a ústní vodu vyberte takové, aby obsahovaly chlorofyl. Ten pomáhá rozkládat páchnoucí látky. Mějte čištění v malíčku. Přečtěte si, jaké jsou nejrozšířenější mýty o ústní hygieně.

2.      Upravte svůj jídelníček

Vyřaďte nejen aromatické potraviny, ale i kyselé nápoje. Ty snižují pH v ústech, a tak napomáhají množení bakterií. Stejně funguje i káva, proto snižte její konzumaci. Pokud se bez ní neobejdete, alespoň si po ní vypláchněte ústa.

3.      Bojujte se záněty

Pokud trpíte na záněty ústní dutiny, vyzkoušejte Tantum Verde – ať už jako sprej, pastilky nebo roztok. Má protizánětlivé účinkydezinfikuje.

4.      Vyzkoušejte zelený čaj a bylinky

Zelený čaj a bylinky, jako je máta nebo bazalka, obsahují chlorofyl, který rozkládá páchnoucí látky. Máta navíc příjemně voní.

5.      Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkačka po jídle podpoří činnost slinných žláz a sníží tak kyselost v ústech, zároveň příjemně voní. Vždy ale volte žvýkačky bez cukru, cukr je totiž ideální potrava pro bakterie.

6.      Zkontrolujte své léky

Některé z vašich léků můžou způsobovat vysušování sliznice, a tím i zápach z úst. Poraďte se o nich s lékařem.

7.      Nekuřte

Cigarety vysušují ústní dutinu a napomáhají vytváření plaku. Jestli se opravdu chcete zbavit zápachu, zbavte se nejprve cigaret!

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku