6+1 tipů, které vám pomohou od zápachu z úst

6+1 tipů, které vám pomohou od zápachu z úst

PrevenceÚstní hygiena

Zápach z úst nutně neznamená, že si dotyčný nečistí zuby. Má celou řadu příčin, běžné i závažnější. Jaké to jsou a jak zápach řešit? Pojďme se na to podívat!

Příčiny zápachu z úst

Zápach způsobují především anaerobní bakterie v ústní dutině. Nelekejte se, tyto bakterie máme v těle všichni a jsou nám prospěšné – pomáhají totiž štěpit bílkoviny. Jako odpadní látky tyto bakterie produkují sloučeniny, které zapáchají. Problém nastává, když se bakterie přemnoží.

Jejich přemnožení zabraňují sliny, které obsahují kyslík – a právě ten brání množení anaerobních bakterií. Proto stačí sucho v puse a problém je na světě.

Jaké konkrétní problémy zápach způsobují?

 • Nedostatečná ústní hygiena
 • Záněty v ústní dutině
 • Onemocnění trávicího traktu
 • Onemocnění jater nebo ledvin
 • Kouření
 • Špatný jídelníček
 • Přemíra kávy a kyselých nápojů
 • Některé léky
 • Některé diety
 • Cukrovka

Jak zápach řešit? Pomůže nit a chlorofyl

Pokud je možnost, že by mohl být zápach způsobený nějakým onemocněním, raději navštivte svého lékaře. A jestli jste už dlouho nebyli u zubaře, zastavte se i u něj.

Pokud ale víte, že jste zdraví a zuby máte v pořádku, vyzkoušejte následující tipy.

 

Doctor checking a patient throat

1.      Čistěte zuby i jazyk

Čistěte si zuby 2x denně, jednou použijte i zubní nit. Zápach může způsobovat povlak na jazyku, proto vyzkoušejte speciální škrabku na jazykústní vodu, která odstraní povlak i z míst, kam se škrabkou nedostanete. Pastu na zuby a ústní vodu vyberte takové, aby obsahovaly chlorofyl. Ten pomáhá rozkládat páchnoucí látky. Mějte čištění v malíčku. Přečtěte si, jaké jsou nejrozšířenější mýty o ústní hygieně.

2.      Upravte svůj jídelníček

Vyřaďte nejen aromatické potraviny, ale i kyselé nápoje. Ty snižují pH v ústech, a tak napomáhají množení bakterií. Stejně funguje i káva, proto snižte její konzumaci. Pokud se bez ní neobejdete, alespoň si po ní vypláchněte ústa.

3.      Bojujte se záněty

Pokud trpíte na záněty ústní dutiny, vyzkoušejte Tantum Verde – ať už jako sprej, pastilky nebo roztok. Má protizánětlivé účinkydezinfikuje.

4.      Vyzkoušejte zelený čaj a bylinky

Zelený čaj a bylinky, jako je máta nebo bazalka, obsahují chlorofyl, který rozkládá páchnoucí látky. Máta navíc příjemně voní.

 

 

5.      Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkačka po jídle podpoří činnost slinných žláz a sníží tak kyselost v ústech, zároveň příjemně voní. Vždy ale volte žvýkačky bez cukru, cukr je totiž ideální potrava pro bakterie.

6.      Zkontrolujte své léky

Některé z vašich léků můžou způsobovat vysušování sliznice, a tím i zápach z úst. Poraďte se o nich s lékařem.

7.      Nekuřte

Cigarety vysušují ústní dutinu a napomáhají vytváření plaku. Jestli se opravdu chcete zbavit zápachu, zbavte se nejprve cigaret!

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

 • Víte, proč do doplňku stravy #tantumnatura přidáváme propolis? 🍯 Tento včelí zázrak chrání úly před bakteriemi a na sliznici krku vytváří ochrannou vrstvu, která pomáhá proti suchu a škrábání. 🐝 
Vitamin C (a zinek ve variantě Lemon & Honey) v pastilkách navíc podporují obranyschopnost organismu a fungují jako vzpruha při nadměrném stresu a únavě.😴
▪
▪
▪
#tantumfamily #tantumradi #med #propolis #vcelky #vcely #ul #vosk #unava #strest #vcelivosk #zazrak #vcelicka #vcelikralovna #zdravi #priroda #nature #vitamin #protibolesti
 • Období školních výletů vrcholí. Jak vypadá váš seznam nejdůležitějších věcí pro vašeho školáka?
✅ Velká svačina pro velké hladovce 😛
✅ Pláštěnka a náhradní ponožky pro jistotu 😁
✅ Repelent proti nezvaným návštěvníkům 🐜
✅ Tantum Natura proti škrábání v krku z věčného štěbetání 🤣
▫
▫
▫
#tantumfamily #tantumradi #tantumtipy #vylet #skola #skolnivylet #skolak #kamaradi #svacina #plastenka #tantumnatura #batoh #sbaleno #balime #vyletime #seskolou #trida #zakladka
✅ Tantum Natura je doplněk stravy
 • Zkoušky (nějak) dopadly, státnice hotové, maturita a přijímačky za vámi?🙏 Vysokoškoláci, můžete se chlubit nejdelšími prázdninami ze všech, tak jak je si je letos užijete? Dejte nám vědět do komentářů.👇👇
▪
▪
▪
#zkousky #statnice #maturita #prijimacky #hotovo #splneno #letozacina #prazdniny #vylety #kamosi #kamosijakhrom #leto #dovolena #dobrodruzstvi #bezhranic #tantumfamily #kamaradi #roadtrip #parta
 • Nápoj z léku Tantogrip připravíte během několika sekund. Stačí zalít sypký prášek vodou a zamíchat. 💪
▫
▫
▫
#tantogrip #tantumfamily #napoj #lek #lecime #rychlost #chripka #nachlazeni #zpatkydoakce #zdravi #nemoc #bolest #doma #medicina #sick #zimnice #leto #vylet #vyletnici #venku
✅ Tantogrip pomeranč obsahuje paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.