Největší mýty o ústní hygieně

Ústní hygiena

O ústní hygieně kolují nejrůznější mýty. Přečtěte si, jak to s nimi ve skutečnosti je.

Mýtus první: Ústní voda je pro perfektní ústní hygienu nezbytná

Reklamy hovoří jasně. Pokud nepoužíváte ústní vodu, bakterie převezmou vládu nad vaší ústní dutinou a bude zle. Ve skutečnosti ústní voda zneškodňuje nejen „špatné bakterie“, ale i ty dobré, které jsou důležité pro vaše zdraví. Vysoký obsah alkoholu v ústních vodách navíc mění složení slin, a tím způsobuje sucho v ústech. Neznamená to, že máte ústní vodu vyhodit do koše, jen omezte její používání na dvakrát až třikrát týdně.

Tip: Některé složky ústních vod mohou negativně ovlivňovat účinek zubních past, protože reagují s fluoridem. Vždy si mezi čištěním zubů a ústní vody dejte alespoň půl hodiny pauzu.

zubní kartáček ve vodě

Mýtus druhý: Tvrdší kartáček čistí lépe

Správný výběr kartáčku je při péči o ústní hygienu to hlavní. Tvrdý kartáček však může kvůli nadměrnému tlaku na zuby i dásně nadělat více škody než užitku. Jeho dlouhodobým používáním dochází k ničení zubní skloviny a nezřídka i k osvojení špatné techniky čištění zubů. Příště v obchodě vybírejte z nabídky měkkých kartáčků. Důležitý je hlavně správný způsob čištění zubů. S jeho nácvikem vám pomůže dentální hygienistka.

Tip: Tvrdé kartáčky nejsou vhodné pro běžné čištění, ale jsou praktické pro hygienu zubních protéz.

Mýtus třetí: Zuby by se měly čistit po každém jídle

Pokud si po jídle chcete vyčistit zuby, počkejte vždy minimálně půl hodiny. Po jídle klesá pH v zubním plaku, což oslabuje zubní sklovinu. Půlhodinovou přestávkou mezi jídlem a čištěním omezíte riziko poškození skloviny. Zuby si čistěte dvakrát denně, ráno před jídlem a večer před spaním, příliš časté čištění může zubní sklovinu také poškodit. Nejdůkladnější péči věnujte svým zubům večer.

Tip: Máte sklony k častým zánětům dásní? Sáhněte po Tantum Verde, který má dezinfekční a protizánětlivé účinky. Vybrat si můžete mezi roztokem ke kloktání, sprejem nebo pastilkami.

pasta na zubním kartáčku

Mýtus čtvrtý: Zubní kaz nemůžete na nikoho přenést

Opak je pravdou. Zubní kaz je jedno z nejrozšířenějších infekčních onemocnění. Není divu, když k jeho předání stačí pouhý polibek. Pokud máte doma malé dítě, vyhněte se používání stejných příborů, děti nemají dostatečně rozvinutou imunitu, jsou tak náchylnější k nákaze zubním kazem.

Mýtus pátý: Elektrický kartáček je účinnější než klasický

Zvuk rotujících štětinek naznačuje, že elektrický kartáček čistí důkladněji než klasický. Zdání klame. Klasický kartáček je v odstraňování zubního plaku stejně účinný jako elektrický. Dlouhodobým používáním elektrického kartáčku může dojít k narušení zubní skloviny a obnažení krčků zubů, proto buďte při jeho výběru opatrní.

Tip: Pokud vás ruční čištění nebaví, zvolte sonický kartáček, který je k zubům nejšetrnější.

zdravé zuby

Mýtus šestý:  Za zápach z úst může špatná hygiena

I když je zápach z úst jedním z projevů zanedbané ústní hygieny, může značit i jiné problémy. Projevuje se například jako následek onemocnění trávicího traktu, jater nebo ledvin. Nepříjemný zápach z úst mohou způsobovat i některé léky. Přečtěte si o zápachu z úst více v našem předchozím článku.

Mýtus sedmý: Drahé zubní pasty jsou lepší

Ne vždy jde vysoká cena ruku v ruce s kvalitou. Každá pasta obsahuje fluorid, který je nejdůležitější složkou při prevenci vzniku zubního kazu. Nenechte se zlákat reklamou, levné i drahé zubní pasty čistí zuby stejně. Některé speciální pasty doplněné o minerály však mohou zlepšovat citlivost zubů.

Dodržujte zásady správné ústní hygieny:

  • Pořiďte si vhodný kartáček, který odpovídá vašim potřebám
  • Dodržujte správnou techniku čištění zubů
  • Kartáček měňte minimálně jednou za dva měsíce
  • Navštěvujte pravidelně zubaře/zubní hygienu
  • Po jídle počkejte s čištěním zubů alespoň půl hodiny
  • Čistěte si zuby ráno před jídlem a večer po jídle

Chcete se dozvědět o ústní hygieně více? Přečtěte si jak se zbavit zápachu z úst.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.