Zaměřeno na ústní hygienu: otázky a odpovědi – 1. díl

Zaměřeno na ústní hygienu: otázky a odpovědi – 1. díl

Ústní hygiena

Proč krvácí dásně? A co ovlivňuje kazivost zubů? Na vše, co vás zajímalo o zubní hygieně, jsme se zeptali zubní lékařky Dity Řehořové Hrušecké. Přečtěte si její odpovědi.

Krvácí mi dásně – mám paradentózu, nebo to může mít jiný důvod?

Pokud se při čištění zubů objeví krvácení, patrně to znamená, že trpíte zánětem dásní, což je předstupeň parodontitidy. Proto je nutné dodržovat zásady správné ústní hygieny. Doporučuji navštívit dentální hygienu, kde dutinu ústní zbaví měkkých i tvrdých povlaků. Také vás naučí používat správné dentální pomůcky, osvětlí vám techniku čištění zubů i mezizubních prostor, případně doporučí vhodné výplachy dutiny ústní.

Vytrhli mi zub, kdy si můžu začít vyplachovat? A čím nejlépe?

Vyplachovat po extrakci zubu můžete, ale dávejte pozor, abyste nevyplachovali příliš. V takovém případě hrozí riziko vzniku takzvaného suchého lůžka, které je velmi bolestivé. Dutinu ústní je možné vyplachovat ústní vodou nebo jinými přípravky k tomu určenými, například roztokem Tantum Verde.

Trpím často na afty, co mi pomůže?

Pokud se vám afty často vrací, zkuste dlouhodobě užívat vitamíny B i C a afty vždy lokálně ošetřit. Nejprve je potřete roztokem Tantum Verde, který je dezinfikuje a znecitliví.  Poté na ně aplikujte gel s dalším anestetickým účinkem. Pro zmírnění bolesti v ústech vyzkoušejte pastilky Tantum Verde, které mají také protizánětlivý i anestetický účinek.

Více o aftech si přečtěte v našem článku.

Co ovlivňuje kazivost zubů? Je v tom genetika?

Kazivost zubů ovlivňuje především úroveň hygieny dutiny ústní. Riziko vzniku zubního kazu je opravdu vysoké v případě, že se v ústech nachází množství zubního povlaku a ložiska zubního kamene. Ty totiž obsahují zhruba 70 % bakterií, které způsobují demineralizaci tvrdých zubních tkání (sklovina a dentin), a tím vznik zubního kazu. Genetika má na vzniku zubního kazu také v určitém procentu podíl, především ve smyslu struktury skloviny a dentinu a jejich odolnosti vůči působení bakterií zubního povlaku.

Má se z jazyka stírat plak speciální škrabkou?

Jako doplněk správné dentální hygieny doporučuji stírat plak z jazyka speciální škrabkou po každém vyčištění zubů.

Jak často mám používat ústní vodu?

Ústní vodu doporučujeme pacientům při parodontopatiích, a to pouze krátkodobě.

Tip: Přečtěte si náš článek o mýtech v ústní hygieně.

Čím můžu naplnit dentální sprchu?

Vodou. Můžete přidat i ústní vodu v poměru, který najdete v návodu k vaší dentální sprše.

Další díl otázek a odpovědí zveřejníme brzy, tak sledujte náš Facebook, ať vám článek neuteče.

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

  • Jak si užít jarní prázdniny na horách bez nachlazení? ❄🤧
🙆‍♀ Nepodceňujte výběr oblečení. Základem jsou kvalitní funkční materiály a tři termovrstvy – sací, izolační, ochranná.
⛄ Buďte v suchu. Po návratu ze zimní procházky nebo lyžovačky se ihned převlékněte do suchého.
⏰ Zaplašte první příznaky včas. Bolí vás v krku a máte strach, že nachlazení vám zkazí zbytek pobytu na horách? V takových případech mějte po ruce Tantum Verde. Pastilky tiší bolest a dráždění v krku a usnadňují polykání.
#tantumfamily #zima #rodina #zabava #rodinechvilky #
✔Tantum Verde obsahují benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
  • Dnes je Den svatého Valentýna ❤ . Jak dáváte najevo svým nejbližším, že vám na nich záleží? 💚
#valentyn #laska #rodina #pratele #kamaradi #tantumfamily
  • Určitě to znáte. Ráno zazvoní budík ⏰, vstanete a už je vám jasné, že na vás něco leze 🤒. Hlava vám třeští, zimnice klepe s celým vaším tělem, ... Vy ale do práce dnes prostě musíte 💻! Sáhněte po nápoji z léku Tantogrip. Uleví vám od prvních příznaků chřipky a vy tak svůj pracovní den zvládnete 👍 .
#tantumfamily #tantogrip #tantumradi #zdravi #prace #workhard #drink #napoj #lek #lecime #pracujeme ✔ Tantogrip citrón, Tantogrip pomeranč obsahují paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.
  • Jaký čaj máte při nachlazení nejraději? Zázvorový nebo bylinkový? Máme pro vás pár tipů, jak připravit nálev nebo čaj z nasušených bylinek.🌿 Uvařte vodu🚰, nechejte ji 30 vteřin odstát a potom do ní vsypte bylinky. Nádobu přikryjte a za občasného míchání nechte minimálně 15 minut louhovat 🍵, nebo můžete počkat až do vychladnutí. Sceďte a dochuťte třeba medem 🍯 a citronem🍋.
#tantumfamily #tantumradi #tantumtipy #lecime #caj #bylinky #lecivky #zdravi #nachlazeni #cold #flu #winter #zazvor