Tiché Vánoce? 6 tipů, jak bojovat proti chrapotu

Tiché Vánoce? 6 tipů, jak bojovat proti chrapotu

Bolest v krkuPrevence

Konečně poklábosíte s babičkou a zazpíváte si oblíbené koledy! Ať plánujete prožít svátky jakkoliv, určitě to není v posteli a bez hlasu. Jak tomu předejít a co dělat, když hlasivky vypovědí službu? Přečtěte si, jak porazit chrapot a ztrátu hlasu.

Tip: Tento článek pečlivě uschovejte – po proflámované silvestrovské noci se možná bude taky hodit!

1. Koledy vynechte

Těšili jste se, že si se švagrovou zapějete Vánoce, Vánoce přicházejí? Pokud chraptíte nebo vás úplně opustil hlas, nalaďte se na tichou noc. Doslova.

Nejlepším lékem na zánět hlasivek a ztrátu hlasu je totiž klid. Aspoň si doopravdy odpočinete a kdoví – manžel a děti možná letos zdobení stromečku zvládnou bez vašich pokynů. Nezapomeňte rodinu za jejich výkon pochválit, i když pak stromeček potajmu přezdobíte (psst!).

Nepomůže vám bohužel ani šeptat, právě naopak. Šeptání zatěžuje hlasivky víc než mluvení nahlas.

zpívání koled
Nenechte se o Vánocích připravit o zpívání koled kvůli chrapotu

2. Uvařte si šalvějový čaj

Zapamatujte si jedno důležité pravidlo: Zvlhčujte. Zapomeňte na studené a perlivé nápoje, místo toho sáhněte po hrnku šalvějového čaje. Popíjejte ho nebo kloktejte. Při chrapotu vám pomůže i lípa a sléz.

Pozor však na svařák – je sice horký a provoní celý dům, alkohol je však při ztrátě hlasu vašim nepřítelem, stejně jako kafe! Oboje totiž vysušuje.

Tip: Vyzkoušejte napařování nad lavorem horké vody nebo heřmánkového čaje. Pára zvlhčuje sliznice a při nachlazení uvolňuje dýchací cesty.

čaj proti chrapotu
První pomoc na chrapot je bylinkový čaj

3. Mějte po ruce pastilky Tantum Natura

Buďte připravení a ztráta hlasu vás nepřekvapí. Vybavte domácí lékárničku přírodním doplňkem stravy Tantum Natura. Pastilky obsahují propolis, vitamin C a zinek. Díky nim pomáhají podpořit přirozenou imunitu. Propolis vytváří na sliznici ochranný štít, a tak vám uleví od suchosti a škrábání v krku.

Pastilky jsou vhodné pro děti už od 3 let – když za vámi přiběhne drobotina, že ji začalo škrábat v krku, pastilka s příjemnou chutí zážitek z Ježíška včas zachrání.  

Více tipů, jak u dětí zatočit s bolestí v krku, jsme popsali v tomto článku.

tantum natura
Kloktadlo Tantum Verde a pastilky Tantum Natura by neměly chybět v žádné lékárničce

4. Chopte se cibule

Na hlasivky skvěle funguje i vymačkaná šťáva z cibule se lžící domácího medu. Na tento starý recept přísahají všechny babičky a vědí proč – látky v cibulovém „sirupu“ pomáhají k lepšímu slinění a zbavují nás nechtěného hlenu. Jak si takový sirup připravit? Postup jsme pro vás natočili a najdete ho na našem youtube kanálu.

Recept na cibulový sirup s medem

Zajímá vás, proč je český med v lidovém léčitelství tak oblíbený a jak rozeznat kvalitní od nekvalitního? Přečtěte si tento článek.

červená cibule, žlutá cibule, česnek

5. Kloktejte Tantum Verde

Když domácí recepty nezabírají, sáhněte radši po osvědčeném pomocníkovi. Kloktadlo Tantum Verde působí protizánětlivě a zmírňuje bolest, která vám znepříjemňuje svátky.

Jak na to

  • Kloktejte minimálně půl minuty
  • Alespoň půl hodiny po kloktání nejezte a nepijte
  • Opakujte po 1,5 až 3 hodinách až 6× denně
  • Dětem od 4 let, které neumí kloktat, vytírejte ústní dutinu tamponem namočeným v kloktadle

6. Odpočívejte a užijte si svátky klidu

Vánoce mají být svátky klidu, tak si ho dopřejte trochu i vy. Odpočívejte, dostatečně spěte a dejte tělu možnost vyrovnat se s případnou nemocí. Ztráta hlasu totiž může souviset s nachlazením – a přece si jím nenecháte zkazit Vánoce.

Zažili jste už ztrátu hlasu? Co jste dělali a co vám nejvíce pomohlo? Napište nám svůj názor do komentáře na Facebooku.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku