Každý z nás se už někdy dostal do situace, kdy mu nebylo zrovna nejlépe, ale představa, že stráví dopoledne v čekárně plné dalších nemocných, ho od návštěvy lékaře odradila. A co teprve když jde o malé děti, které jsou k bacilům náchylnější ještě více. Nešla by taková situace řešit jinak a lépe? Šla, a právě to si za cíl klade stále rozvíjející se telemedicína. Slyšíte o ní poprvé? V následujícím článku se dozvíte, pro koho je vhodná, na jakém principu funguje a možná si i uvědomíte, že ji už dávno sami využíváte.
Vztah s lékařem na dálku
Může vztah mezi pacientem a lékařem fungovat na dálku? Důkazem že ano, byla letošní koronavirová pandemie, která nás naučila, že není třeba vždy chodit za lékařem osobně s každou maličkostí. Řadu věcí je totiž možné vyřešit s lékařem po telefonu nebo s pomocí online aplikací. I po uvolnění zdravotních opatření je tento způsob lékařské péče stále populárnější. Nejvíce ho vítají zaneprázdnění lidé, kteří mají často problém trefit se do ordinačních hodin.
Věděli jste, že pacientů, kteří jsou monitorování na dálku neustále přibývá a stejně tak i online a telefonických konzultací s lékaři? Proto v olomoucké fakultní nemocnici vzniklo oficiální celorepublikové centrum telemedicíny.
Budoucnost bez přeplněných čekáren?
Znáte to, jdete si k lékaři pro potvrzení do práce nebo autoškoly, vcházíte zcela zdrávi a odcházíte s pocitem, že na vás něco leze. To bývá bohužel běžná praxe přeplněných čekáren, které by fungující telemedicína mohla ukončit. Jak? Pokud pacienti lékaři nejprve sdělí své příznaky na dálku, může lékař vyhodnotit situaci a přizpůsobit tomu tak počet pacientů v čekárně. Sníží se tak riziko šíření infekčních nemocí jako je například chřipka mezi zdravé osoby, nebo osoby s oslabenou imunitou.
Samozřejmě ale stále platí, že v akutních případech návštěvu lékaře neodkládejte ani na nic nečekejte. Cílem telemedicíny není nahradit fyzický kontakt s lékařem, ale co nejrychleji vás propojit s odborníkem, o kterém si myslíte, že ho potřebujete.
Dokážete poznat chřipku od nachlazení? Jejich záměna patří k častým omylům. Naučte se je rozeznat podle našeho článku!
Co vše do telemedicíny patří?
Telemedicína nejsou jen online objednávací systémy, které vám ušetří čas v čekárně, ale jde o celé moderní odvětví, které umožňuje sledování pacientů a přenos lékařských informací formou videa, chytrých telefonů, e-mailů a dalších informačních technologií. Díky nim mohou lékaři na dálku sledovat vážně nemocné pacienty, předvídat dopředu možné komplikace a zlepšovat tak prevenci. Možnosti telemedicíny můžete využít i vy sami při péči o své nemocné blízké.
Příklady telemedicíny z praxe
Přestože to vypadá, že je telemedicína zcela nový obor, který vznikl během posledních pár měsíců, není tomu tak. Některé z těchto příkladů totiž fungují v praxi už delší dobu, a i vy sami s nimi máte možná už vlastní zkušenost.
· Sledování pacientů na dálku například u těžkých diabetiků nebo v případě pacientů upoutaných na lůžko.
· Konzultace s lékařem prostřednictvím chytrého telefonu nebo online poradny, díky kterým nemusí pacienti tak často dojíždět.
· Konzultace zdravotních problémů zobrazených na snímcích se specialisty ze vzdálených nemocnic.
Je pravda že tato doba je komplikovaná a nelehká, ale zároveň se objevují i novinky a zlepšení, které nám náš život ulehčují. Pokud si navíc zachováme zdravý selský rozum a budeme myslet pozitivně, jistě z této situace dokážeme získat ve zdraví to nejlepší.