Návrat do školy: Jak ochránit dítě před nemocí?

Prevence

Návrat do školy = nemocné dítě. Snažíte se tento problém řešit a prozatím bez úspěchu? Zkuste naše rady a viróza se letos vašim dětem vyhne. Poradí vám také imunolog MUDr. Peter Mikolášek z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice FN Brno.

Proč jsou děti po návratu do školy nemocné?

Ze stejného důvodu, proč je pro nás dospělé rizikový pobyt v prostorách, kde je hodně lidí. Čím víc lidí, tím víc bakterií a virů se šíří vzduchem – a zvlášť ve školních třídách, kde je často vydýchaný, špatně cirkulující vzduch.

[tantum-citace jmeno=’MUDr. Peter Mikolášek‘ pozice=’Imunolog, Klinika dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice FN Brno‘ fotografie=‘‚] „Nejčastější infekční nemoci po návratu do práce nebo do škol bývají respirační. Právě z důvodu změny režimu a prostředí. Z venkovních aktivit se schováme do místností, kde je zcela jiné složení a cirkulace vzduchu, což enormně pociťují sliznice dýchacích cest. Při suchém vzduchu vysychají, a tím pádem je prostup pro bakterie a viry snazší.“ [/tantum-citace]

Jak dítě ochránit před onemocněním?

1) Dbejte na pravidelný denní režim a dostatek spánku

Spát se chodí vždy ve stejnou dobu, vstává se také stejně. Dostatek spánku je zásadní pro imunitu, odpočaté tělo je proti viróze odolnější.

2) Zajistěte dítěti pestrý jídelníček a pitný režim

  • Připravte dítě do školy vydatnou snídaní. Ta mu pomůže nastartovat den a soustředit se na dopoledním vyučování.
  • K svačině přibalte ovoce, zeleninu, sýry, celozrnné pečivo nebo třeba jogurt.
  • Pořiďte dětem do školy lahev na vodu, kterou si samy vyberou – budou ji mít rády a nezapomenou se přes den napít.
  • Dejte na rady vašich babiček a uvařte poctivý vývar nebo česnečku. Česnek obsahuje vitamíny A, B i  C a funguje jako přírodní antibiotikum a antiseptikum.
zeleninový krém s petrželí, vydatná polévka pro děti
Zkuste účinky česnečky vylepšit přidáním zázvoru.

Ke správné funkci imunity pomáhá i vitamin C a zinek v přírodních pastilkách Tantum Natura Lemon&Honey s propolisem. Znáte je?

3) Myslete na čerstvý vzduch

  • Choďte společně na procházky nebo si hrát ven, ať mají dostatek pohybu a čerstvého vzduchu.
  • Zvlhčujte vzduch. Vlhkost vzduchu v místnosti, kde dítě tráví nejvíce času, byste měli udržovat v hodnotách mezi 50 až 60 %, k tomu vám pomůže zvlhčovač vzduchu.
  • Větrejte. Ideálně třikrát denně na 5 až 10 minut. Pravidelné větrání přispívá k správné vlhkosti vzduchu v místnosti.

[tantum-citace jmeno=’MUDr. Peter Mikolášek‘ pozice=’Imunolog, Klinika dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice FN Brno‘ fotografie=‘‚]„Když se jedná o stimulaci dětského imunitního systému, tak je určitě vhodné otužování, pobyt venku v přírodě, vyvážená, pestrá strava bohatá na zeleninu, ovoce, vlákninu a harmonický partnerský přístup ve výchově. Důležitá je i fyzická aktivita, která rozvíjí nejen kosterní a svalový aparát, ale má přesah i na dobře fungující imunitní systém.“ [/tantum-citace]

4) Udržujte dítě v optimální teplotě

  • Nepřetápějte. Teplý a suchý vzduch vysušuje sliznice, které jsou pak náchylnější k infekcím. Správná teplota v místnosti je 22 °C, v místnostech určených pro spaní by mělo být nanejvýš 19 °C.
  • Oblíkejte děti přiměřeně. Bojíte se, že vaše děti v sychravém počasí nastydnou? Nezapomeňte, že příliš teplé oblečení jim škodí. Oblékejte je proto stejně jako sebe.

TIP: Když už vaše dítě onemocní, nepodceňujte období rekonvalescence – doba návratu dětí do školy hraje v uzdravení velkou roli.

5) Pomozte dítěti zvládnout stres ze školy

I když je představa času stráveného s kamarády pro nás dospěláky lákavá, pro děti znamená škola také stres. Jen si představte, že chodíte do práce, kde šéf každý den prověřuje váš výkon, hodnotí ho a porovnává s ostatními. Nával testů, učiva, které je pro dítě náročné, nebo konflikty mezi žáky, to všechno jsou potenciální stresové situace. Stres přitom ovlivňuje naše zdraví podobně jako strava nebo spánek. 

[tantum-citace jmeno=’MUDr. Peter Mikolášek‘ pozice=’Imunolog, Klinika dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice FN Brno‘ fotografie=‘‚]„Faktory, které výrazně ovlivňují náš imunitní systém, jsou jednoznačně psychické nastavení, tedy zase přítomný psychický nebo i fyzický stres, a strava. Důležitý je i dostatek spánku a odpočinku.“ [/tantum-citace]

Jak pomoct dítěti zvládnout stres ze školy?

  1. Bavte se s dětmi o tom, co je ve škole čeká, čeho se bojí nebo na co se těší.
  2. Zajímejte se o to, jak se jim ve škole daří, ale nelpěte na známkách. Někomu jdou jazyky, jinému matematika, proto se z případné čtyřky nemusíte hroutit.
  3. Za špatné známky dětem nenadávejte a nikdy je nebijte. Naopak je odměňujte za dobré.
  4. Ukažte dětem, že se vám můžou svěřit se vším, co je trápí nebo co jim dělá radost. Měly by vědět, že vám můžou říct i o „průšvihu“ ve škole, protože jim ho pomůžete vyřešit.

Zvlášť ze začátku školního roku můžete dětem pomoci i tím, že se budete učit s nimi. Vysvětlete jim to, co nechápou, pomozte s úkolem a učte děti zábavnou formou – ne pomocí biflování.

Pokud vaše dítě přece jenom onemocní, nepanikařte. Nějaké to nachlazení je u dětí normální.

Jak zvládáte návrat do školy u vás doma? Napište nám do komentářů na našem Facebooku!

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.