Seznamte se se zinkem – bojovníkem za imunitu

Seznamte se se zinkem – bojovníkem za imunitu

Prevence

Zinek všichni jistě znáte, ale víte, k čemu je v našem těle potřebný? A z kterých potravin ho získáte?

K čemu je dobrý?

Zinek není jen nudný prvek z periodické tabulky, kterou jste se museli učit nazpaměť. Tento minerál má nejen blahodárné účinky na imunitu, ale ovlivňuje i kvalitu vlasů, nehtů, pokožky a přispívá k udržení normální hladiny testosteronu v krvi a k normální plodnosti. Urychluje také hojení ran. Ne bezdůvodně se při problémech s akné doporučuje zinková mast. Důležitý je jeho dostatečný příjem i v těhotenství pro správný vývoj miminka.

Kde ho najdete?

Zinek můžete doplnit vhodným jídelníčkem. Je obsažený především v potravinách, které jsou bohaté na bílkoviny – například v mléku, vaječných žloutcích, játrech nebo červeném masu. Pokud patříte mezi milovníky mořských plodů – nejspíš o něj nemáte nouzi, nejvíc ho najdete v ústřicích. Vegetariáni můžou zinek doplnit ořechy, dýňovými semínky, nepraženým kakaem, obilninami nebo fazolemi. Podobně jako u vápníku je ale vstřebávání zinku snížené přítomností fytátů a vlákniny v některých rostlinných zdrojích. Různá semínka, mák nebo ořechy je tedy vhodné před konzumací namáčet.

Jak poznáte, že vám chybí?

Prvním příznakem nedostatku zinku ve vašem těle může být únava, která ovlivňuje i psychickou pohodu. Pokud jste podráždění a celý den se těšíte na chvíli, až ulehnete do postele, zamyslete se, jestli svému těla dodáváte dostatek zinku. Jeho nedostatek se projeví také zhoršenou kvalitou kůže, především pleti, a nehtů. Dalšími příznaky jeho nedostatku jsou zhoršené hojení ran a vypadávání vlasů. Zinek podporuje chuť k jídlu, proto zbystřete, i pokud se u vás náhle projeví nechutenství.

Zásobte se na chřipkovou sezónu…

Už jeho malý nedostatek má významný vliv na oslabení imunity. Obzvlášť v období chřipek byste se měli vybavit potravinami, případně doplňky stravy s obsahem zinku, který vaši imunitu nastartuje – vyzkoušejte třeba gumové pastilky Tantum Natura s příchutí citron a med, které jsou vhodné pro celou rodinu. Ocení je i nejmenší členové – pastilky jsou vhodné už pro děti od tří let. A skvěle chutnají.

…i v těhotenství

Přísun zinku by si měly hlídat i těhotné ženy. Jeho nedostatek může vést ke zdravotním komplikacím, ve vážných případech může způsobit zpomalení vývoje plodu nebo komplikace při porodu.

Hlídáte si přísun zinku v potravinách? Napište nám do komentářů na Facebooku.

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

  • Probouzíte se ráno, po noci strávené ve stanu, s nepříjemným pocitem v krku? 🤐
Mějte vy i vaši malí táborníci stále při sobě gumové pastilky, které vám pomůžou zahnat dráždivé pocity v krku.
Doplněk stravy #tantumnatura seženete na pultech drogerií @dm_cesko i ve vaší lékárně nebo na benzinové stanici. 💚
◽
◽
◽
#tantumfamily #tantumradi #leto #stan #kemp #stanujeme #rodina #vylet #zabava #navylete #valetujeme #vestanu
  • Léto je v plném proudu. Jak si ho užíváte? Napište nám do komentářů. 😍👇
◽
◽
◽
#leto #tantumfamily #rodina #zavaba #voda #slunce #koupacka #deti
  • Léto s sebou nese kromě pohody i nějaké ty nepříjemnosti. Co by ve vaší lékárničce v létě nemělo chybět?
🆘 Kleštičky na klíšťata a repelent
🆘 Náplast a obinadlo na odřená kolena
🆘 Doplněk stravy #tantumnatura pro úlevu od nepříjemného pocitu v krku
🆘 Lék #tantogrip, který do 20 minut uleví od příznaků nachlazení
◽
◽
◽
#lekarnicka #tantumradi #tantumtipy #tantumfamily #leto #zabava #dobrodrustvi #prvnipomoc #lekarna #lek ✅ Tantogrip citrón, Tantogrip pomeranč obsahují paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.
✅ Tantum Verde Roztok obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.
  • Doplněk stravy #tantumnatura pomáhá při chrapotu, škrábání v krku a nepříjemnému pocitu v krku. Vyzkoušeli jste už obě příchutě?
◽
◽
◽
#tantumfamily #tantumnatura #pomeranc #citron #med #zdravi #priroda #vitaminy ✅  Tantum Natura je doplněk stravy.