Rozhovor se zubařkou: Nejčastěji zapomínáme na mezizubní kartáčky

Ústní hygiena

Zajímalo vás někdy, jaké to je být na druhé straně zubařského křesla v roli zubaře? Vyzpovídali jsme pro vás paní doktorku MDDr. Nikolu Smětalovou, která stojí za projektem Jedu plomby. Jaká byla její cesta k bílému plášti a v čem nejčastěji chybujeme, když jde o péči o ústní dutinu?

Můžete se nám krátce představit: Jaké je vaše jméno a jak dlouho pracujete jako zubní lékařka?

Dobrý den, jmenuji se Nikola Smětalová a jsem absolventkou univerzity Palackého v Olomouci. Jsem absolvent roku 2017, tudíž titul MDDr. „nosím“ 3 roky. 

NIkola Smětalová Jedu plomby
MDDr. Nikola Smětalová, autorka knihy Jedu plomby

Chtěla jste se vždy stát zubní lékařkou?

Určitě sen od dětství to nebyl. Nad studiem medicíny jsem začala přemýšlet na střední škole v posledním ročníku.

Proč vznikl projekt jedu plomby a o čem vlastně je?

První myšlenka se zrodila při učení na státnice, kdy jsem si nad svými těžce vypracovanými poznámkami řekla: „Tohle bych chtěla jednou vydat.“. Za necelý rok jsem si znovu vzpomněla a odpověděla: Vlastně proč ne!
A s chutí se do toho pustila.

Jak já říkám kniha je na půl deník a slouží jako doplněk k odborné literatuře. Zde najdou studenti základní a zábavný přehled, na který by měli navázat v odborných publikací. Chtěla jsem touto knihou studentům trochu odlehčit stres při učení. Aby věděli, že v tom nejsou sami. ☺

Na co podle vás lidé nejčastěji zapomínají, když jde o péči o chrup a ústní dutinu?

Jednoznačně na použití mezizubních kartáčků.

mezizubní kartáčky
Právě na mezizubní kartáčky nejčastěji zapomínáme v péči o naši ústní dutinu

Jak důležitá je v péči o zuby návštěva dentální hygieny, nestačí jen pravidelné návštěvy zubaře? Jaký je v tom rozdíl?

Rozdíl je v tom, že dentální hygienista/ka má časový prostor laikovi sdělit, které produkty jsou pro něho konkrétně vhodné – dle jeho přesné diagnózy. Co funguje na jednoho, nemusí hned fungovat na druhého pacienta. Na trhu je velmi mnoho hygienických potřeb, a aby se v tom mohl pacient zorientovat, je vhodné navštěvovat pravidelně dentální hygienu. Zde se pacient dozví, jak má dokonale pečovat o svůj chrup a dutinu ústní a jak předcházet vzniku zubnímu kazu.

Zlepšil se za poslední roky stav zubů Čechů, nebo se naopak zhoršil?

Já si myslím, že díky různým organizacím a sociálním sítím, které se zaměřují na prevenci vzniku zubního kazu se stav zubů může u Čechů zlepšovat. Záleží hlavně na rodičích, aby tyto informace předávali prakticky svým dětem.

Kolikrát denně si čistíte zuby vy? A jak jinak o své zuby pečujete?

Já o své zuby pečuji docela dost. Asi je to dané mým povoláním a díky informacím co vím, co může nastat, když přestanu zuby čistit.

Svým pacientům doporučuji stejné praktiky, co sama aplikuji. Standartně si zuby čistím minimálně 2x denně. Měla by to být první a poslední činnost dne. Když se během dne chystám na schůzi/ven nebo jsem po jídle, zuby znovu vyčistím. Důležité je, alespoň jednou za 24 hodin pořádně rozrušit plak přítomný na zubech, proto si myslím, že večerní čistění zubů je nejdůležitější a mělo by se mu věnovat největší pozornost. Klasický kartáček doplnit o mezizubní kartáčky a/nebo zubní nit a jednosvazkový kartáček.

typy kartáčků
Klasickým kartáčkem by péče o naše zuby neměla končit

Zubaři nepatří právě mezi oblíbené lékaře, jak pracujete s lidmi, kteří se zubařského křesla děsí?

Za své praxi jsem se věnovala převážně ošetření dětí. Tudíž se strachem jsem se potýkala velmi často. Snažím se, aby si děti v útlém věku nevytvořily negativní vzpomínku na zubaře. To si ji pak nesou celý život. Proto také vzniká nový projekt simulované ordinace, kde si převážně děti budou hrát, učit se a poznávat ordinaci zubního lékaře a budou se učit pracovat se svým, někdy zbytečným strachem z ošetření

Kolik lidí zhruba před vámi otevřelo za vaši praxi ústa?

Kolik lidí to opravdu nevím. Během své praxe jsem stihla odejít na mateřskou dovolenou, takže jich, oproti jiným kolegům tolik nebude. Navíc, jak jsem již zmiňovala, mými pacienty byly převážně děti.

Co vás na vaší práci baví nejvíce a co na druhou stranu nejméně?

Asi nejvíce prevence dětí, motivace a práce s nimi. Pokud by byl každý rodič informován v oblasti dentální hygieny a upozorněn co vše může vzniknout následkem špatné hygieny či špatných návyků – ať už se jedná o stravování nebo o dudlík, tak si myslím, že by bylo méně komplikací v ošetření. Přeci jen, každý rodič chce pro své dítě to nejlepší.
Nejméně, přesvědčování dospělých lidí, kteří mají „vlastní pravdu“, o opaku.

Co si myslíte o alternativních způsobech čištění zubů jako je použití kokosového oleje, žvýkání hřebíčku nebo speciálního dřívka?

Neodsuzuji to, své opodstatnění to jistě má, ale rozhodně to nenahrazuje případnou léčbu v dutině ústní apod. Jako doplněk k ústní hygieně ano, ale kloktání kokosového oleje rozhodně nenahradí manuální čistění klasickým kartáčkem.

Přírodní zubní kartáček.
Alternativní metody čištění zubů jako doplněk k ústní hygieně ano, ale nezapomínejte na manuální čistění klasickým kartáčkem

Jak velkou roli hraje v tvorbě kazů genetika? Můžeme mít opravdu špatné zuby po rodičích?

Genetika jistou roli má, ale ve vzniku rozsáhlých kariézních lézí nikoli. Zde opravdu hraje roli špatné stravovací návyky a nedokonalá ústní hygiena.

Pokousal vás už někdo? 

Ano, ale nic vážného. Znám horší případy. ☺

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.