Rozhovor s lékařem: Za záněty v krku může i špatná ústní hygiena

Rozhovor s lékařem: Za záněty v krku může i špatná ústní hygiena

Bolest v krkuÚstní hygiena

Nevíte si rady se stále se vracejícími záněty v krku? Přečtěte si rozhovor s Prof. MUDr. Ivo Šlapákem, CSc. – přednostou Kliniky dětské ORL ve Fakultní nemocnici Brno.

Proč se některým lidem záněty v krku stále vrací a někoho bolí v krku jednou za čas?

Musíme rozlišovat, co znamená pojem bolesti v krku.  Zánět v oblasti celého hltanu se často zaměňuje se zánětem krčních patrových mandlí. Zatímco zánět hltanu bývá nejčastěji virový a silně bolestivý, typická angína je způsobená bakteriemi a má mnohem delší a těžší průběh. I léčba je odlišná. U zánětu hltanu pomůže důslednější ústní hygiena, užívání kloktadel a pastilek v kombinaci s přípravky proti bolesti. U angíny je často nutné nasazení antibiotik, aby se tak předešlo možné komplikaci. I  v tomto případě je vhodné léčbu doplnit kloktadly a dezinfekčními pastilkami.

Co způsobuje chronické záněty v krku?

U dětských pacientů jsou opakované záněty v oblasti krku, jak záněty hltanu, tak i záněty mandlí, způsobeny ještě nedokonalou funkcí imunitního obranného systému. U dospělých je příčin více. Od nedostatečně ústní hygieny a následných zubních kazů, přes kouření, nezdravý životní styl, až po možnost chronického, někdy nepoznaného, infekčního ložiska kdekoliv v těle.

Jsou při léčbě vždy nutná antibiotika? Může si sám pacient nasadit nějakou podpůrnou léčbu?

V posledních létech mají lékaři k dispozici jednoduché a rychle krevní vyšetření, tzv. CRP. Vyšetření pomůže rozlišit, jestli se jedná o zánět virový nebo bakteriální. U virových zánětů jsou antibiotika zbytečná, u bakteriálních zánětů se posuzuje, jak těžký je průběh. Antibiotika nasazujeme jen u těžších stavů, nebo pokud se průběh zánětu při kontrole nezlepšil. Jako podpůrnou léčbu doporučujeme zklidňující a dezinfekční ústní prostředky ve formě roztoků a pastilek.

Jak může člověk akutním i chronickým zánětům v krku předcházet?

U prostého zánětu hltanu – faryngitidy – je nezbytné přestat kouřit, vyloučit na čas pobyt v infekčním prostředí, což u dětí může být i školka, a upravit životosprávu. V případě opakovaných nebo chronických zánětů je důležité vyloučení možného infekčního ložiska. V nejtěžších případech se provádí operaci mandlí s jejich odstraněním. Předejde se tím případnému rozšíření zánětu na jiné orgány, například ledviny nebo klouby, i možným následkům těchto komplikací.

Souvisí s chronickými záněty v krku nějaká rizika?

Rizika hrozí u dětí i dospělých při postižení patrových mandlí – u angíny. Typickou komplikací je rozšíření zánětu do okolí mandle tzv. peritonsilární absces, který se vyskytuje u dětí i dospělých. Typickým příznakem je výrazná jednostranná bolest, která přivede postiženého k lékaři. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok – odstranění postižené mandle a nasazení antibiotik jako prevence rozšíření zánětu mimo oblast krku. Podpůrná léčba ústních prostředků je vhodná pro tlumení bolesti a urychlení hojení.

Čeká vás odstranění krčních mandlí? Přečtěte si, co od zákroku očekávat.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku