Rozhovor s lékařem: Za záněty v krku může i špatná ústní hygiena

Rozhovor s lékařem: Za záněty v krku může i špatná ústní hygiena

Nezařazené

Nevíte si rady se stále se vracejícími záněty v krku? Přečtěte si rozhovor s Prof. MUDr. Ivo Šlapákem, CSc. – přednostou Kliniky dětské ORL ve Fakultní nemocnici Brno.

Proč se některým lidem záněty v krku stále vrací a někoho bolí v krku jednou za čas?

Musíme rozlišovat, co znamená pojem bolesti v krku.  Zánět v oblasti celého hltanu se často zaměňuje se zánětem krčních patrových mandlí. Zatímco zánět hltanu bývá nejčastěji virový a silně bolestivý, typická angína je způsobená bakteriemi a má mnohem delší a těžší průběh. I léčba je odlišná. U zánětu hltanu pomůže důslednější ústní hygiena, užívání kloktadel a pastilek v kombinaci s přípravky proti bolesti. U angíny je často nutné nasazení antibiotik, aby se tak předešlo možné komplikaci. I  v tomto případě je vhodné léčbu doplnit kloktadly a dezinfekčními pastilkami.

Co způsobuje chronické záněty v krku?

U dětských pacientů jsou opakované záněty v oblasti krku, jak záněty hltanu, tak i záněty mandlí, způsobeny ještě nedokonalou funkcí imunitního obranného systému. U dospělých je příčin více. Od nedostatečně ústní hygieny a následných zubních kazů, přes kouření, nezdravý životní styl, až po možnost chronického, někdy nepoznaného, infekčního ložiska kdekoliv v těle.

Jsou při léčbě vždy nutná antibiotika? Může si sám pacient nasadit nějakou podpůrnou léčbu?

V posledních létech mají lékaři k dispozici jednoduché a rychle krevní vyšetření, tzv. CRP. Vyšetření pomůže rozlišit, jestli se jedná o zánět virový nebo bakteriální. U virových zánětů jsou antibiotika zbytečná, u bakteriálních zánětů se posuzuje, jak těžký je průběh. Antibiotika nasazujeme jen u těžších stavů, nebo pokud se průběh zánětu při kontrole nezlepšil. Jako podpůrnou léčbu doporučujeme zklidňující a dezinfekční ústní prostředky ve formě roztoků a pastilek.

Jak může člověk akutním i chronickým zánětům v krku předcházet?

U prostého zánětu hltanu – faryngitidy – je nezbytné přestat kouřit, vyloučit na čas pobyt v infekčním prostředí, což u dětí může být i školka, a upravit životosprávu. V případě opakovaných nebo chronických zánětů je důležité vyloučení možného infekčního ložiska. V nejtěžších případech se provádí operaci mandlí s jejich odstraněním. Předejde se tím případnému rozšíření zánětu na jiné orgány, například ledviny nebo klouby, i možným následkům těchto komplikací.

Souvisí s chronickými záněty v krku nějaká rizika?

Rizika hrozí u dětí i dospělých při postižení patrových mandlí – u angíny. Typickou komplikací je rozšíření zánětu do okolí mandle tzv. peritonsilární absces, který se vyskytuje u dětí i dospělých. Typickým příznakem je výrazná jednostranná bolest v krku, která přivede postiženého k lékaři. V tomto případě je nutný urgentní chirurgický zákrok – odstranění postižené mandle a nasazení antibiotik jako prevence rozšíření zánětu mimo oblast krku. Podpůrná léčba ústních prostředků je vhodná pro tlumení bolesti a urychlení hojení.

Čeká vás odstranění krčních mandlí? Přečtěte si, co od zákroku očekávat.

 

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

  • Kuk! 👀 I vy odpočítáváte dny do víkendu, kdy se můžete válet v posteli? My rozhodně ano! Tak zůstaňte v teple, ať si víkend nepokazíte nachlazením. ☃😨
#weekend #weekendtime #fun #vikend #tantumfamily #kids #family #cold #winter #wintertime
  • Otevíráme 👉 slovník pravé lásky. 👈 Jak si vyznáváte lásku doma? Pro nás je třeba vyznáním lásky i věta: "Uvařím ti čaj," ☕ nebo "Půjčím ti svůj svetr." Napište nám, jak to máte vy.
#slovnikpravelasky #tantumfamily #laska #pravalaska #love #care #healthy #healthcare
  • Pravá láska znamená postarat se o ty, které máme na světě nejradši. ❤️❤️❤️ Třeba když jsou nemocní a potřebují nás. Kdo je tím nejbližším člověkem pro vás?
#family #familyfirst #love #rodina #familytime #tantumfamily
  • Nenechte se převálcovat příznaky chřipky. 🤧
Zažeňte je nápojem z léku Tantogrip citrón nebo Tantogrip pomeranč, který můžete pít teplý ☕ i studený 🥛.
Uleví vám
👉 od bolesti hlavy
👉 horečky/zimnice
👉 bolesti svalů
👉 rýmou ucpaného nosu
#tantogrip #tantumfamily #winter #cold #flu #sick #home #homesick #coldweather ✅ Tantogrip citrón, Tantogrip pomeranč obsahují paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.