Pylová alergie: Jak na ni vyzrát?

Pylová alergie: Jak na ni vyzrát?

Dráždění v krkuPrevence

Nateklé oči, rýma, svědění… příznaky, které zná každý alergik. A právě teď, kdy všechno kolem kvete, je sezóna pylových alergií v plném proudu. Víte, kdy začít alergii řešitco se stane, pokud se do léčby nepustíte? Ve spolupráci s prim. MUDr. Stanislavem Kosem, CSc., jsme pro vás připravili článek o sezónních alergiích.

„To nic není, to je jenom alergie“

Takovou větou se utěšuje řada lidí a snaží se sezónu alergenů „nějak přežít“. Dokud není opravdu zle, nezajdou k lékaři – to je ale chyba. Jednak se s příznaky alergie trápíte zbytečně, jednak si zaděláváte na další problémy.

Neléčená alergie totiž znamená oslabování sliznice dýchacích cest, které jsou kvůli tomu méně odolné vůči infekcím. To ale není jediné riziko: neléčená alergie může vyústit i v astma. To potvrzuje také MUDr. Hlavatý z Krajské nemocnice v Liberci.

Kdy zajít s alergií k lékaři?

Pokud letos znovu bojujete s pylovou alergií, je načase objednat se k lékaři. Nejlépe uděláte, pokud si při podezření na alergii zajdete ke svému praktickému lékaři (s dětmi k pediatrovi), který vám napíše doporučení k alergologovi. Ti mají zvlášť v pylové sezóně plné kalendáře, proto čím dříve se objednáte, tím lépe.

„Příznaky již prokázané alergie je možné a nutné řešit kdykoliv, i přímo v sezóně. Pokud se však podezření na alergické projevy jako například záchvat dušnosti, alergická vyrážka (kopřivka), nesnášenlivost nějakého jídla apod. objeví poprvé, záleží na závažnosti potíží. V tom případě je často potřebné vyhledat lékařské ošetření,“ říká MUDr. Kos.

A jak poznáte, že by mohlo jít o alergii, a tedy že je nejvyšší čas se nechat vyšetřit? Řeknou vám to následující příznaky:

  • pocit ucpaného nosu a rýmy
  • oteklé a zarudlé oči
  • svědění očí, nosu, úst
  • problémy s dýcháním
  • kopřivka (vyrážka)

Existuje první pomoc pro alergiky?

Co dělat, pokud o alergii víte? Nejjistější je alergenům se vyhýbat. Alergolog pomocí testů mimo jiné zjistí, na co všechno máte alergii, a tak to pro vás bude jednodušší. Pomůže vám i pylový zpravodaj České pylové informační služby, který vám poví, kdy se mít zvlášť na pozoru.

„Mezi preventivní opatření, která může zvládnout každý sám, patří snaha vyhnout se styku s častými alergeny např. častým větráním a úklidem, používáním vhodných čističek vzduchu, odstraněním ‚lapačů prachu‘, jako jsou závěsy nebo koberce, vyhýbáním se kontaktu se známými zdroji alergenů a tak dále,“ radí MUDr. Kos.

A pokud se alergenům přece jen nevyhnete? Od lékaře dostanete léky, které vám v případě zasažení alergenem uleví. Pokud jste u alergologa nebyli, zajděte si do lékárny, kde po poradě s lékárníkem získáte volně prodejné léky.

Ty ale nejsou dlouhodobé řešení, proto znovu doporučujeme zajít k alergologovi co nejdříve.

Pro ty, kdo se chtějí dozvědět víc

Tip MUDr. Kosa: „Pokud by si kdokoliv – pacient, laik či zdravotník – chtěl zjistit o alergiích a o jejich zvládání něco více, najde mnoho praktických informací na webových stránkách České iniciativy pro astma v kapitole Informace pro pacienty.“

Prim. MUDr. Stanislav Kos, CSc.

MUDr. Stanislav Kos je plicní lékař, který působil mimo jiné jako primář plicní léčebny v Janově u Rokycan. Je předsedou Českého občanského spolku proti plicním nemocem a podílel se například na publikacích Jak žít s CHOPN? (CHOPN = Chronická obstrukční plicní nemoc) a Doporučení pro léčbu závislosti na tabáku.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku