Nedá vám nemoc spát? Poradíme, jak na lepší a kvalitnější spánek

Bolest v krkuChřipkaNachlazení

I když je spánek důležitý pro rychlé uzdravení –⁠ horečka, rýma nebo kašel ho mohou nepříjemně zkomplikovat. Proč nemůžete při nemoci spát a co dělat, abyste se vyspali lépe a nabrali potřebnou energii? Máme pro vás několik osvědčených tipů.

Za problémy se spánkem může ucpaný nos i kašel

Určitě to znáte. Ucpané dutiny, problémy s dýcháním a nekončící maraton kašle. Ale nebojte, existuje mnoho způsobů, jak si od nepříjemných pocitů v noci ulevit – s přípravou na dobrý spánek začněte už během dne. Jak na to?

  • Dodržujte pravidelný pitný režim, a to především formou čajů a čisté vody. 
  • I během dne hodně odpočívejte a nepřepínejte své síly.
  • Pravidelně větrejte, abyste měli dostatek čerstvého vzduchu.
  • Pokud vám to zdravotní stav dovolí, dopřejte si krátkou procházku.
Pokud se cítíte lépe, je možné během nachlazení zajít i na krátkou procházku.

Pohrajte si s polohou při spánku

Při nemoci vám nemusí vyhovovat poloha, na kterou jste běžně zvyklí. Pokud kašlete nebo máte ucpaný nos, podložte si hlavu a vrchní část zad tak, aby byly výš než zbytek těla. Pomůže vám s tím více polštářů nebo složená deka. Díky tomu uvolníte nosní dutiny a bude se vám lépe dýchat.

Během nachlazení se vám bude lépe spát na boku. Vyhnete se tak zatékání hlenu do hrdla, což vyvolává kašlání.

Tip: Ani v létě se nám nemoci nevyhýbají. Jak předejít nachlazení a užít si teplé dny naplno?

Termostat v noci nastavte na nižší teplotu

Věděli jste, že teplota místnosti přímo ovlivňuje kvalitu spánku? Nejlépe spíme při 17–20 °C. Vyvarujte se proto přílišnému topení v ložnici a raději s sebou vezměte více přikrývek, které můžete v noci odložit. Před spaním můžete také vyvětrat, díky čerstvému vzduchu se vám bude lépe usínat.

Nastavení termostatu na nižší teplotu pomůže spánku

Dopřejte si teplý čaj nebo dlouho vařený vývar

Krásně tak prohřejete celé tělo a doplníte potřebné výživné látky. Ne nadarmo naše babičky léčily chřipku silným a dlouho vařeným vývarem. Od příznaků nemoci vám mohou ulevit i bylinky přečtěte si, které vám pomohou s kašlem či bolestí v krku. Teplá polévka nebo horký čaj také uvolní ucpané dutiny a zmírní projevy nachlazení, proto je dobré je konzumovat těsně před spaním.

Naopak, alkoholu se raději vyhněte. I jeho malé množství může spánkový režim značně narušit. Na pár dní také zkuste omezit kávu a nápoje s kofeinem, které mohou vyčerpaný organismus zbytečně nabudit. 

Tip z přírody: Víte, že med má antibakteriální účinky? Jedna lžička před spaním uklidní a zvlhčí podrážděné suché hrdlo.

Dutiny uvolní zvlhčovač vzduchu i éterické oleje

Pro uvolnění dýchacích cest můžete použít i éterické oleje. Před spaním i během dne můžete přidat pár kapek do aromalampy nebo difuzéru. Na dýchání velmi dobře působí eukalyptus nebo máta, naopak od stresu vám pomůže levandule a energii i dobrou náladu dodají citrusové vůně.

Optimální vlhkost vzduchu doma by měla být kolem 45–60 % a při nachlazení klidně ještě vyšší. Vlhké prostředí totiž dobře působí na ucpané a suché dutiny

Tip: Nedá vám spát sucho v puse a nepříjemný pocit škrábání v krku? Vyzkoušejte Tantum Verde, který je skvělým prvním pomocníkem při bolestech hrdla a zánětech v ústní dutině.

Pomohly vám naše tipy nebo máte své vlastní, které jsme v článku nezmínili? Dejte nám vědět na Facebook nebo Instagram.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.