Lék vs. doplněk stravy. Tušíte, čím se liší a o co si říct v lékárně?

Lék vs. doplněk stravy. Tušíte, čím se liší a o co si říct v lékárně?

Nezařazené

Lék, nebo doplněk stravy? Není to to samé? Není! Přečtěte si, jaký je mezi nimi rozdíl a kdy sáhnout po které variantě. Ukážeme si to na produktech z Tantum Family: léku Tantum Verde a doplňku stravy Tantum Natura.

Rozdíl je už v tom, k čemu lék a doplněk stravy slouží. Zatímco lék léčí nebo funguje jako prevence, doplněk stravy doplňuje tělu vitamíny, minerály a další látky.

To ale není jediný rozdíl. Pojďme si je vzít pod drobnohled!

Lék (léčivý přípravek)

K čemu slouží: léčí a slouží jako prevence

Kde ho seženete: jen v lékárně (výjimkou jsout tzv. „vyhrazená léčiva“)

Jak ho poznáte: na obalu je uvedené registrační číslo

Co musí splňovat: Lék (léčivý přípravek) podléhá Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), který ho musí schválit. Výrobce léku musí podložit jeho účinky a bezpečnost klinickými studiemi. Nesmí o léku tvrdit, že má účinky, které nejsou podložené. Reklama na léky je povolená s řadou omezení. Musí například vždy obsahovat informaci o tom, že jde o lék, o obsažené léčivé látce a zřetelnou výzvu k přečtení příbalové informace.

Doplněk stravy

K čemu slouží: doplňuje běžnou stravu, zpravidla obsahuje koncentrované prospěšné látky, jako jsou vitamíny a minerály

Kde ho seženete: prakticky kdekoliv, prodej není nijak omezený

Jak ho poznáte: na obalu je napsáno „doplněk stravy“

Co musí splňovat: Doplněk stravy nepodléhá schvalování Státního ústavu pro kontrolu léčiv a výrobce nemusí dokládat jeho účinky. Dohled nad doplňky stravy provádí Státní zdravotní a potravinářská inspekce (SZPI). Zároveň výrobce nebo prodejce nemůže tvrdit, že doplněk stravy léčí nebo má preventivní účinky.

Veškeré informace o působení doplňku stravy musí být v souladu se tvrzeními schválenými SZPI pro aktivní látky, které daný doplněk stravy obsahuje. Reklama na doplňky stravy musí vždy obsahovat informaci o tom, že jde o doplněk stravy.

Tantum Verde a Tantum Natura: Kdy se hodí který?

Sečteno a podtrženo, léky podléhají přísnější kontrolemají prokázané účinky. To neznamená, že vám doplněk stravy nepomůže, hodí se ale v jiných situacích. Například když vašemu tělu schází nějaká důležitá látka nebo chcete podpořit svou imunitu.

A jak je to tedy s léky a doplňky stravy z Tantum Family?

  • Tantum Natura je doplněk stravy. Obsahuje přírodní látky, jako je propolis, ale také vitamín C a minerál zinek. Díky tomu vám pomůže podpořit normální funkci imunity – a to se hodí především teď, když je venku chladno a všichni jsou nastydlí. Také vám uleví od škrábání v krku a vytvoří na sliznici krku ochranný štít třeba při větší hlasové námaze.
  • Tantum Verde je lék. Obsahuje účinnou látku benzydamin hydrochlorid, která léčí bolest v krku a také záněty jak v krku, tak v dutině ústní. Uleví vám i po návštěvě zubaře nebo dentální hygieny, protože má anestetické a protizánětlivé účinky.

Máte v tom jasněji? Pokud ano, jsme rádi a budeme ještě radši, když článek pošlete svým přátelům, aby věděli, co žádat v lékárně.

Chybí vám nějaká informace? Napište nám na náš Facebook, rádi vám cokoliv dovysvětlíme a poradíme, co pomůže právě vám.

Kde se dočtete víc?

Tip navíc: Chcete se letos vyhnout nachlazení? Pomůže vám… poctivý český med. Přečtěte si krátký článek o jeho léčivých účincích.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku