Jarní únava: 7 otázek pro MUDr. Petera Mikoláška

Prevence

Příroda už se dávno probudila, ale řada z nás se cítí jako uprostřed zimního spánku. Proč jsme unavení zrovna na jaře, kdy to má příroda naopak? Na to jsme se zeptali MUDr. Petera Mikoláška z Kliniky dětských infekčních nemocí Dětské nemocnice Brno.

Je podle vás jarní únava reálný problém, nebo mýtus?

Z pohledu přírody je jarní únava mýtus. Když se podíváme ven, vidíme, jak se všechno budí, rodí, vzkvétá, prodlužuje se den, do oběhu se dostávají nové čerstvé potraviny. Již delší dobu ale člověk zapomněl nebo spíše ve víru povinností přestal respektovat cirkadiální rytmy a přírodní zákony.

Vstáváme na budík, jíme, protože je 12 hodin, chodíme spát, až doděláme práci, a ráno celé znova. Kdybychom si všímali přírody, zjistíme, že v zimě se vše zpomalí, celá příroda odpočívá. My naopak, končí rok a musíme dohnat, co jsme nestihli, jsou Vánoce, spotřeba, zisky, vše musí růst, takže místo zpomalování a relaxování lidstvo přidává plyn.

Jarní únava je nepochopitelná pro přírodu a pro ty z nás, kdo ji respektují. Naopak pro velkou část společnosti je to daň za přetěžování těla a mentálních schopností v čase, kdy mají odpočívat.

A potom přijde jaro. Nový rok, nové výzvy, nové plány, nové závazky. Takže na jedné straně jarní únava podle přírodních zákonů je mýtus, na druhé straně těm, kdo tyto zákony a sami sebe nerespektují, se jejich těla ozývají a žádají doplnit vybité baterie.

Takže pokud se na jaře cítíme unavení, znamená to, že jsme se v zimě – a nejen v zimě – přepínali?

Ano, fyzickou i psychickou únavu bude pociťovat zvlášť ta část populace, která zapomíná na svoje vnitřní potřeby, nerelaxuje, neuvědoměle se stravuje, málo se hýbe, mentálně či tělesně málo regeneruje.

Jsme v takovém stavu náchylnější na onemocnění?

Jakékoliv vyčerpání tělesné nebo psychické znamená i vyčerpání našeho imunitního systému. Takže ano, lidi, kteří se cítí unavení, jsou určitě náchylnější nejen na infekční onemocnění.

Nemáme k únavě důvod spíš přes zimu, kdy se tělo musí vyrovnávat s nízkými teplotami?

Chlad a vlastně jakýkoliv diskomfort aktivuje stresové hormony, které nás udržují bdělé a připravené k akci, proto únavu nemusíme pociťovat. Na druhou stranu v zimních měsících se většina lidí pohybuje spíše v budovách, kde se topí, dlouhá expozice výrazně nízkým teplotám je u dnešní společnosti vzácností. Zároveň většina lidí má tendenci sebe i své děti oblékat, jako by bylo minimálně o 5 stupňů méně, než ve skutečnosti je.

Co můžeme s dlouhodobější únavou udělat?

U každého chronického stavu spojeného s únavou je důležité v první řadě vyloučit nějaké chronické infekční onemocnění, nedostatek vitamínů nebo stopových prvků či jiné onemocnění, které se může únavou manifestovat. Proto by člověk trpící únavou měl navštívit svého obvodního lékaře a rutinně se nechat vyšetřit od tlaku krve po základní odběry krve a moči.

Únava může být cennou informací od našeho těla, že nám něco nevyhovuje.

V případě, že se vyloučí organický či jakýkoliv medicínsky podíl únavového syndromu, je důležité si uvědomit, že každý chronický stav, který trvá delší dobu, může být cennou informací našeho těla, že nám něco v našich životech nevyhovuje. Může to být práce, prostředí, ve kterém žijeme, ranní vstávání, partner, město nebo cokoliv, co nás doslova unavuje.

Únava může signalizovat, náš životní styl není v souladu s naším tělem a psychickým laděním a že je nejvyšší čas něco změnit, než přijde další varování v podobě nějaké chronické nemoci. Někdy stačí změna práce, změna stravy, zvýšená pohybová aktivita, delší dovolená, nebo jen najít způsob filtrování denního stresu a únava spontánně odezní.

Pokud pro zbavení se únavy stačí změnit něco v životě, proč je pořád únava tak častá?

Protože většina pozitivních věcí se však děje přes diskomfortní zónu. Řada lidí není ochotná ze své komfortní zóny vystoupit a hledají ty nejjednodušší cesty od únavy. Nemají sílu opustit nenaplňující práci, nefunkční vztah, nevyhovující prostředí. Přichází k lékařům a chtějí, ať to oni vyřeší nějakou zázračnou tabletkou za ně. A nechápou, že jediný kdo jim může pomoct, jsou oni sami.

Jak můžeme v náročném období podpořit obranyschopnost těla?

Je celá řada preparátů na podporu imunity, které nás nějakou dobu můžou ochránit a stimulovat náš imunitní systém k větší bdělosti. Je to důležité v době, kdy procházíme z jednoho infektu do druhého, trvalé řešení je ale právě cestou té změny, o které jsem mluvil. I jeden malý krok může spustit lavinu dalších kroků, které povedou k velkému obratu nejen v životě, ale i v pociťování únavy nebo vitality a k lepšímu zdraví.

Konec rozhovoru.

Jak zmírnit únavu drobnými změnami? Přečtěte si tipy Tantum Family

  • Najeďte na jarní jídelníček. Ulehčete svému metabolismu lehčí stravou. Jezte čerstvé potraviny, zeleninu, luštěniny, ryby, mléčné výrobky, ale také semínka nebo klíčky. Zvažte také snížení spotřeby masa, které se těžko tráví. 
  • Vyrazte ven. Vašemu tělu jeho paprsky chyběly, pomáhají mu totiž s tvorbou vitamínu D a také serotoninu, „hormonu štěstí“. Pokud si tedy každý den uděláte čas na procházku, budete se hned cítit lépe.
  • Spojte pobyt venku i s pohybem, například vyjížďkou na kole. Pohyb vám prospěje fyzicky i psychicky – odpočinete si u něj a odbouráte stres. 
  • Zpomalte. Najděte si každý den čas na to, co vás baví, ať už je to četba, sport, nebo kreativní tvoření. Jednoduše vypněte a odpočívejte.

Jak to máte s jarní únavou vy? Napište nám na náš Facebook a podělte se o své zkušenosti!

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.