Proč nás v zimě trápí nachlazení?
Na první pohled se může zdát, že za vším stojí studené zimní počasí. Pravda je trochu jinde. Chladné počasí nás nutí trávit více času v místnostech. Přetopené pokoje a suchý vzduch tvoří dokonalé prostředí pro šíření virů. Přidejme k tomu teplotní výkyvy mezi venkovní a pokojovou teplotou, chladem a suchem oslabenou nosní sliznici a získáme „ideální“ podmínky pro nachlazení.
Nepodceňujte výběr oblečení
Nejspíš chcete, aby vám to slušelo i na svahu, myslete však především na svoje zdraví. Volte kvalitní funkční materiály, které vám zimní sportování nejen zpříjemní, ale uchrání vás před nechtěným nachlazením. Základem jsou tři termovrstvy – sací, izolační a ochranná. Nezapomeňte i na kvalitní nepromokavou obuv, která udrží vaše nohy v teple.
Doplňujte tekutiny
V chladném počasí netrpíme pocitem žízně tak často jako v létě. Hlídejte si proto pitný režim. Skvělou volbou je zázvorový čaj, který vás nejen prohřeje, ale může být dobrou volbou i proti nachlazení. Nedáte v zimě bez butylky se slivovicí na zahřátí ani ránu? Raději ji vyměňte za termosku s čajem. Nebezpečí alkoholu spočívá v tom, že zatímco vám dodá hřejivý pocit, rozšíří se vám cévy a póry, kterými rychleji uniká teplo a vám hrozí podchlazení.
Zůstaňte v suchu
Po návratu ze zimní procházky nebo lyžovačky se ihned převlékněte do suchého oblečení. Ve vlhkém oblečení jste náchylnější k prochladnutí. Zejména ženy by si pak měly dát pozor na sušení vlasů těsně před odchodem z domu, špatně vysušené vlasy vám mohou přivodit nachlazení co by dup.
Zaplašte první příznaky včas
Bolí vás v krku a máte strach, že nachlazení vám zkazí zbytek pobytu na horách? V takových případech mějte po ruce Tantum Verde, ať už ve formě pastilek nebo spreje. Spolehlivě tiší bolest a dráždění v krku, léčí zánět a usnadňuje polykání.
Máte nějaké osvědčené tipy, na které jsme zapomněli? Napište nám je do komentářů na Facebooku.