Chřipka u dětí: Jak ji poznat a léčit?

Chřipka u dětí: Jak ji poznat a léčit?

ChřipkaPro rodiče

Chřipkové období je tady. Máte doma předškoláka nebo malého školáka? Zjistěte, co dělat, když vaše dítě přinese domů nezvaného návštěvníka.

Proč jsou virózy u dětí tak časté?

Dětská imunita se stále dotváří, proto jsou děti náchylnější k nemocem – takže nezoufejte, je obvyklé, že různé virózy je mohou postihnout i desetkrát ročně. Může za to i dětský kolektiv, který je přímo jako stvořený pro přenášení bakterií a virů.

Jak poznat, že se jedná o chřipku?

Zatímco nachlazení má pozvolný nástup, doprovází ho rýma, kašel, občas i teplota (maximálně do 38 stupňů) a většinou se obejde bez bolesti kloubů a svalů, u chřipky je to jinak. Na rozdíl od nachlazení se vyznačuje krátkou inkubační dobou. Z čista jasna si den až tři po nakažení dítko začne stěžovat na bolavé klouby, dostaví se dráždivý kašel, únavou usne i u své nejoblíbenější pohádky a když nemá chuť ani na své milované bonbóny, je vám jasné, že něco není v pořádku. A rozžhavené čelíčko vám to jen potvrdí. O slovo se přihlásila chřipka.

Detailněji jsme se o rozdílech mezi nachlazení a chřipce věnovali v tomto článku

Při starosti o nemocné dítě byste měli vědět několik věcí

Na co si dát pozor?

Hlídejte teplotu

Při teplotě do 38 stupňů nemusíte panikařit. Stačí nepřetápět místnost, zvlhčovat vzduch, pravidelně větrat a nepřehřívat dítě pod peřinou. Hlídejte, aby váš malý pacient odpočíval, hodně pil a připravujte mu lehce stravitelná jídla. Tímto způsobem rychle srazíte teplotu. Pokud se ale teplota přehoupne přes 38 stupňů, podejte léky na snížení horečky a na řadu mohou přijít i zábaly. Ale pozor, jen v případě, že je dítě celé horké. Pokud má nohy nebo ruce studené, zábalům se vyhněte. Mohlo by upadnout do teplotního šoku.

Provádějte zábaly správně

Jak na ně? Zabalte dítě od ramen ke kolenům do mokré osušky zhruba na 20 minut. Stačí, když bude osuška jen o pár stupňů chladnější než teplota dítěte. Při zábalu nepřikrývejte malého pacienta peřinou – vznikl by tak zapařovací zábal, který by nemoc ještě zhoršil. Pokud teploty ani s léčbou neklesají do tří dnů, jděte raději k lékaři.

Vysoké horečky jsou u dětí nebezpečné

Vysoké horečky přes 38 stupňů doprovázející chřipku můžou být pro děti do 5 let nebezpečné. Mohou totiž způsobit febrilní křeče – nekontrolovatelný třes, které můžou ohrozit nervovou soustavu. Proto je potřeba tělesnou teplotu dítěte hlídat a pokud přesáhne 38 stupňů, začít ji srážet. Pokud se u vašeho dítěte febrilní křeče objeví, volejte ihned záchranku. Pokud máte miminko do 3 měsíců, navštivte v případě horečky vždy lékaře.

Dejte mu čas na zotavenou

Za dva až tři dny by měl být váš malý marod z nejhoršího venku. Léčba chřipky celkově trvá 7 až 10 dní, ale nemoc dokáže mladý organismus pořádně vyčerpat – proto nechejte dítě nabrat dostatek sil, než se vrhne zpátky do kolektivu. Rekonvalescence tak může trvat až 2 týdny.

O tom, kdy se dítě může vrátit do školy, nám radila MUDr. Ivona Prokopcová

Dítě by mělo být plně zdravé po dvou týdnech

Dávejte také pozor, zda oslabený organismus vašeho dítka nepřepadla dodatečná bakteriální infekce – ta se může například hustou zelenožlutou rýmou. O postupu léčby se pak poraďte s lékařem.

Máte nějaký osvědčený recept proti chřipce u dětí? Dejte nám vědět do komentářů na Facebooku.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku