Chcete podpořit zdraví svých dětí? Dopřejte jim důležité vitamíny

Chcete podpořit zdraví svých dětí? Dopřejte jim důležité vitamíny

PrevenceVýživa

Podzim klepe na dveře a s ním přichází prudké změny počasí, výkyvy teplot a nemoci. Dětská imunita je k těmto změnám podstatně náchylnější, proto není na škodu podpořit ji potřebnými vitamíny. Chcete vědět, které to jsou? Prozradíme vám je v následujícím článku.

Posilněte dětskou imunitu vitamíny

Podzim patří mezi oblíbená roční období, spolu s ním ale přichází nachlazení, rýma a další virózy. K těmto neduhům jsou náchylnější právě děti, které se vrací po prázdninách zpět do škol, a oslabená imunita je může pěkně potrápit. Posílit ji můžete právě dodáním důležitých vitamínů. Ty jsou nezbytné nejen pro fungování imunitního systému, ale podporují také celou řadu funkcí v těle.

Přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů je pestrá výživa, v rizikovém období ale neuškodí zařadit do ní také doplňky stravy. Pojďme se spolu podívat na to, jaké vitamíny a proč by vašim dětem neměly chybět.

rodinny-obed
Dbejte na vyváženou a pestrou stravu.

“Tip: Nedostatek vitamínů a oslabená imunita nejsou jediné nástrahy, se kterými se můžou děti po návratu do školy setkat. Přečtěte si článek o tom, co může jejich zdraví ohrozit a jak je chránit.”

Vitamín C – naše tělo se bez něj neobejde

Vitamín C je bezesporu jeden z nejdůležitějších – a to nejen pro posílení imunity. Podílí se také na regeneraci kolagenu a urychluje hojení ran, zajišťuje pevnost cév, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Podporuje obranyschopnost, pomáhá předcházet nachlazení a zmírňuje příznaky už probíhajícího onemocnění, proto se nebojte na podzim a v zimě jeho příjem navýšit.

“Praktický tip: Podpořte imunitu svých dětí přirozenou cestou a sáhněte po pastilkách Tantum Natura. Doplněk stravy obsahuje vitamín C, zinek a propolis a díky ovocným příchutím skvěle chutnají.”

Vitamíny B – pro lepší spánek a víc energie

Tato skupina vitamínů zmírňuje projevy únavy a podporuje psychické zdraví. Každý z nich má v těle ještě další specifický úkol – B2 přispívá ke správné funkci nervového systému a má antioxidační efekt, B3 zkvalitňuje spánek a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, B5 je nezbytný pro správný růst a vývoj, B6 zlepšuje obranyschopnost organismu. Vitamín B12, pravděpodobně nejznámější z nich, je nepostradatelný pro tvorbu červených krvinek a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné poruchou růstu.

Vitamín D – načerpejte ho ze sluníčka

Aby děti správně rostly a vyvíjely se, potřebují k tomu dostatek vitamínu D. Ten hraje velkou roli při vstřebávání vápníku a fosforu ze stravy, podílí se na fungování svalů a správné činnosti nervového systému. Přirozeně se tvoří v pokožce vystavené slunečnímu záření – tak získáme až 80 % denní dávky – dětem k tomu stačí jen 30 minut na slunci. Na podzim a v zimě je kvůli úbytku slunečních paprsků vhodné doplňovat dětem vitamín D více než jindy. V potravinách je vzácný a obsahují ho především tučné ryby (proto nás babičky nutily jíst rybí olej ze lžičky – pamatujete?)

talir-salat-losos
Rybí maso je bohatým zdrojem vitamínu D.

Zinek – nedílná součást každé lidské buňky

Zinek je minerál, který se v těle vyskytuje jen v minimálním množství, o to důležitější je dbát na jeho doplňování. Zásadně se podílí na tvorbě imunitních buněk a působí tak ke správné obranyschopnosti, podporuje psychickou pohodu a u dětí je nezbytný pro správný růst a hojení ran. Jako bonus podporuje chuť k jídlu.

Tip: Zinku a jeho pozitivním účinkům jsme věnovali celý článek

Tip: Rakytník je vitamínová bomba

Slyšeli jste už o rakytníku? Jediná jeho bobulka obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Kromě něj je bohatý na vitamíny A, E a K a vzácnou Omega 7 nenasycenou mastnou kyselinu, která pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi a podporuje správnou funkci srdce. Rakytník také zvyšuje odolnost proti infekcím, prospívá kloubům a navíc obsahuje i látku, která se v těle přeměňuje na serotonin, hormon důležitý pro duševní pohodu. Plody dozrávají v průběhu září a října a můžete z nich připravit třeba sirup, který je jednoduchý na přípravu a dětem bude jistě chutnat.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku