Podpořte dětskou imunitu důležitými vitamíny

Podpořte dětskou imunitu důležitými vitamíny

PrevenceVýživa

Ať už jsou to výkyvy teplot nebo školní kolektiv, dětská obranyschopnost neustále čelí výzvám. Nezapomínejte ji proto podporovat vhodnými vitamíny. V článku vám prozradíme, které by v jídelníčku neměly chybět.

Vzpruha pro dětskou obranyschopnost

Aby se ti nejmenší zvládli ubránit před nachlazením a dalšími virózami, potřebují pevnou imunitu. Podpořte ji dodáním důležitých vitamínů, které jsou nezbytné nejen pro obranyschopnost, ale neobejde se bez nich třeba ani náš mozek nebo svaly. 
Přirozeným zdrojem vitamínů a minerálů je pestrá výživa, v rizikovém období ale neuškodí zařadit  doplňky stravy. Pojďme se podívat na to, jaké vitamíny by vašim dětem neměly chybět a proč.

Tip: Nedostatek vitamínů a oslabená imunita nejsou jediné nástrahy, se kterými se můžou děti po návratu do školy setkat. Přečtěte si článek o tom, co může jejich zdraví ohrozit a jak je chránit.

Vitamín C – naše tělo se bez něj neobejde

Vitamín C je bezesporu jeden z nejdůležitějších – a to nejen pro posílení imunity. Podílí se na tvorbě kolagenu a urychluje hojení ran, zajišťuje pevnost cév, snižuje krevní tlak a hladinu cholesterolu. Podporuje obranyschopnost, pomáhá předcházet nachlazení a zmírňuje příznaky už probíhajícího onemocnění, proto se nebojte jeho příjem případně navýšit. Doplnit ho můžete také stravou –⁠ nejvíc ho najdete v paprice, brokolici nebo třeba jahodách.

Vitamíny B – pro lepší spánek a víc energie

Tato skupina vitamínů zmírňuje projevy únavy a podporuje psychické zdraví. Každý z nich má v těle ještě další specifický úkol – B2 přispívá ke správné funkci nervového systému a má antioxidační efekt, B3 zkvalitňuje spánek a pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, B5 je nezbytný pro správný růst a vývoj, B6 je důležitý pro správnou funkci imunitního systému. Vitamín B12 je nepostradatelný pro tvorbu červených krvinek a jeho nedostatek se projevuje mimo jiné poruchou růstu.

Vitamín D – vezměte děti na sluníčko

Aby děti správně rostly a vyvíjely se, potřebují k tomu vitamín D. Ten hraje velkou roli při vstřebávání vápníku a fosforu ze stravy, podílí se na fungování svalů, zlepšuje imunitní reakce a správné činnosti nervového systému. Přirozeně se tvoří v pokožce vystavené slunečnímu záření. Dětem stačí k pokrytí 80 % denní dávky jen 30 minut na slunci. Další důvod vyrazit na procházku. Především na podzim a v zimě je kvůli úbytku slunečních paprsků vhodné doplňovat dětem vitamín D doplňky stravy. V potravinách je vzácný a obsahují ho především tučné ryby (proto nás babičky nutily jíst rybí olej ze lžičky – pamatujete?).

Chutné rybí maso je bohatým zdrojem vitamínu D
Rybí maso je bohatým zdrojem vitamínu D.

Zinek – nedílná součást každé lidské buňky

Zinek je minerál, který se v těle vyskytuje jen v minimálním množství, o to důležitější je dbát na jeho doplňování. Zásadně se podílí na tvorbě imunitních buněk a pomáhá tak ke správné funkci imunity, podporuje psychickou pohodu a u dětí je nezbytný pro správný růst a hojení ran. Jako bonus podporuje chuť k jídlu.

Tip: Zinku a jeho pozitivním účinkům jsme věnovali celý článek.

Bonus: Vitamínová bomba jménem rakytník 

Jediná bobulka rakytníku obsahuje doporučenou denní dávku vitamínu C. Kromě céčka je bohatý na vitamíny A, E a K a vzácnou Omega 7 nenasycenou mastnou kyselinu, která pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu v krvi a podporuje správnou funkci srdce. Rakytník také zvyšuje odolnost proti infekcím, prospívá kloubům a navíc obsahuje i látku, která se v těle přeměňuje na serotonin, hormon který stojí za duševní pohodou. Z jeho plodů můžete připravit třeba sirup, který je jednoduchý na přípravu a dětem bude určitě chutnat.

Tip: Pokud vás i přesto dožene bolest v krku, sáhněte po pastilkách Tantum Verde. Rychle uleví od bolesti a léčí zánět v krku i ústech. 

Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde Lemon obsahují benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku