Bylinkami proti nachlazení

Bylinkami proti nachlazení

Nachlazení

Bylinkami proti nachlazení

Přecházíte z jednoho nachlazení do druhého? Možná se vám budou hodit odzkoušené tipy z přírody.

Skladujete bylinky správně?

Ať už se z bylinek chystáte vyrobit sirup, odvar nebo čaje, dejte si pozor na správné skladování. Jedině tak uchováte jejich účinky. Bylinky musíte vždy nejprve pořádně usušit, uložit je můžete v látkových i papírových pytlících, ve sklenicích i plechovkách. Nezapomeňte je důkladně uzavřít, aby se k nim nedostali roztoči, prach ani vlhkost.

Sklenice s kořením všeho druhu

Potom najděte ideální úkryt – nechejte je na místě s dobrou ventilací a stálou teplotou. Pokud teplota příliš kolísá, bylinky můžou navlhnout a zplesnivět. Sušené bylinky postupem času ztrácí svůj léčebný účinek – obvykle vydrží zhruba půl roku.

Čaje i odvary mají svá pravidla

Chcete si připravit nálev nebo čaj z nasušených bylinek? Uvařte vodu, nechejte ji 30 vteřin odstát a potom do ní vsypte bylinky. Nádobu přikryjte a za občasného míchání nechte minimálně 15 minut louhovat, nebo můžete počkat až do vychladnutí. Sceďte a dochuťte třeba medem a citronem.

Hrnek, do kterého se lije čaj

Na kašel

Jedním z příznaků nachlazení, který vám znepříjemňuje život, je kašel. Odkašlávání podpoříte heřmánkovým čajem, který si dopřejte třikrát denně. Oblíbenými bylinkami při kašli jsou také tymián, divizna nebo mateřídouška. Za vyzkoušení stojí také například jitrocel, proskurník, fenykl nebo plicník lékařský. Vyzkoušet můžete bylinné čaje nebo sirupy.

Na ucpaný nos

Praktickým pomocníkem při rýmě je bylinka, kterou důvěrně znáte z vaší kuchyně – majoránka. Můžete inhalovat její odvar nebo v něm namočit vatové tamponky, které přiložíte do nosních dírek. Inhalujte dvakrát denně a za pár dní ucítíte, jak se vám sliznice krásně uvolňuje. Stejně tak poslouží i silný výluh z heřmánku.

Na bolest v krku

Od bolesti vám můžou ulevit nejrůznější odvary – k tomu se hodí například šalvěj, která má dezinfekční a protibakteriální účinky. Pozor ale pokud čekáte miminko, těhotné ženy by se šalvěji měly vyhnout.

Šalvěj v květináči

Tip: Dvě lžičky šalvěje zalijte jedním a pul decilitru vody. Spařené bylinky můžete využít i jako obklad na krk.

Při bolestech a škrábání krku pomáhá i jitrocel. Pokud jsou na vaše trápení bylinky krátké, přibalte si do domácí lékárničky pastilky nebo roztok Tantum Verde – nepostradatelného pomocníka v boji proti bolesti a zánětu v krku.

Proti teplotě

Pokud vaše tělo zápasí se zvýšenou teplotou, pomůže lipový čaj, který teplotu nejen sníží, ale napomáhá i pocení. I čaj z černého bezu vám pomůže ze sebe vypotit bacily.

Na bolest hlavy

Trápí vás při nachlazení bolesti hlavy? Sáhněte po čaji z květů majoránky nebo tymiánu.

 

Pamatujte, že ani bylinky nemusí být zcela neškodné. Pokud užíváte nějaké léky, měli byste se předtím, než sáhnete po bylinkách, poradit také s lékařem nebo lékárníkem. Žádnou z bylin byste také neměli užívat dlouhodobě.

Které bylinky nesmí chybět u vás v kuchyni? Dejte nám vědět do komentářů.

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

  • Vypnout ⏹, zapnout ▶, ztlumit ⏬, zesílit ⏫.
S kým se nejčastěji hádáte o nastavení klimatizace v autě? 🚗
Kdyby vás z ní cestou na výlet škrábalo v krku, stačí zastavit na benzínce, protože i tam seženete doplněk stravy Tantum Natura který je vhodný i pro děti od 3 let. ▫️
▫️
▫️
#tantumnatura #tantumfamily #tantumtipy #benzina #auto #klimatizace #zima #horko #leto
  • Na profilu naší milované Marty @marta.jandova si můžete zasoutěžit. 💚 Ve hře je nové album, doplněk stravy Tantum Natura a další nezbytnosti pro letní dobrodružství. 🌞 ▫️
▫️
▫️ #tantumnatura #tantumfamily #pastilkynahlas #soutez
  • Dovolená znamená míň spánku a nové prostředí, které může přinést nemoc. 🤒 Jak děti ochránit, aby si užily dovolenou bez škrábání v krku?
Předcházejte situacím, které způsobují oslabení organismu. Děti by tedy měly mít dostatek spánku 🛏 a nepřehánějte to s klimatizací v autě 🚗.
Pokud nachlazení přece jen příjde, snažte se ho podchytit hned v začátku. Pokud si vaše dítko postěžuje na škrábání v krku, hodí se mít po ruce doplněk stravy #tantumnatura. 👍
◾
◾
◾
#dovolena #tantumradi #tantumtipy #rodinnadovolena #leto #prazdniny #rodina #vylet #zabava #sranda #nemoc #zdravi #tantumfamily
  • Letní zahradní oslava nebo festival pod širým nebem? ☀ Pokud si rádi zazpíváte jak na festivale, tak i v kruhu přátel na vaší zahradě 👩‍🎤, může se vám stát, že ráno po probuzení sotva promluvíte. Pro tyto případy s sebou mějte po ruce doplněk stravy #tantumnatura, který vám pomůže najít váš ztracený hlas. 🎤
◽
◽
◽
#tantumfamily #tantumtipy #tantumleto #festival #leto #oslava #slunce #rodina #pratele #zavaba #zpev #hlas #nahlas