Bylinky na nachlazení, kašel a bolest v krku

Nachlazení

Přecházíte z jednoho nachlazení do druhého? Možná se vám budou hodit odzkoušené tipy z přírody - poradíme vám, jak proti nachlazení bojovat bylinkami, jaké použít a jak se o ně starat.

Jaké bylinky se vám budou hodit?

Heřmánek na kašel

Jedním z příznaků nachlazení, který vám znepříjemňuje život, je kašel. Odkašlávání podpoříte heřmánkovým čajem, který si dopřejte třikrát denně. Oblíbenými bylinkami při kašli jsou také tymián, divizna nebo mateřídouška. Za vyzkoušení stojí také například jitrocel, proskurník, fenykl nebo plicník lékařský. Vyzkoušet můžete bylinné čaje nebo sirupy.

Šalvěj na bolest v krku

Od bolesti vám můžou ulevit nejrůznější odvary – k tomu se hodí například šalvěj, která má dezinfekční a protibakteriální účinky. Pozor ale pokud čekáte miminko, těhotné ženy by se šalvěji měly vyhnout.

Šalvěj můžete pěstovat i doma v květináči.

Při bolestech a škrábání krku pomáhá i jitrocel. Pokud jsou na vaše trápení bylinky krátké, přibalte si do domácí lékárničky pastilky nebo kloktadlo Tantum Verde – nepostradatelného pomocníka v boji proti bolesti a zánětu v krku.

Tip: Dvě lžičky šalvěje zalijte jedním a pul decilitru vody. Spařené bylinky můžete využít i jako obklad na krk.

Majoránka na ucpaný nos

Praktickým pomocníkem při rýmě je bylinka, kterou důvěrně znáte z vaší kuchyně – majoránka. Můžete inhalovat její odvar nebo v něm namočit vatové tamponky, které přiložíte do nosních dírek. Inhalujte dvakrát denně a za pár dní ucítíte, jak se vám sliznice krásně uvolňuje. Stejně tak poslouží i silný výluh z heřmánku.

Lípa proti teplotě

Pokud vaše tělo zápasí se zvýšenou teplotou, pomůže lipový čaj, který teplotu nejen sníží, ale napomáhá i pocení. I čaj z černého bezu vám pomůže ze sebe vypotit bacily.

Tymián na bolest hlavy

Trápí vás při nachlazení bolesti hlavy? Sáhněte po čaji z květů majoránky nebo tymiánu.

Tip: Pamatujte, že ani bylinky nemusí být zcela neškodné. Pokud užíváte léky, měli byste se předtím, než sáhnete po bylinkách, poradit také s lékařem nebo lékárníkem.

Jak se o bylinky starat?

Skladujete bylinky správně?

Ať už se z bylinek chystáte vyrobit sirup, odvar nebo čaje, dejte si pozor na správné skladování. Jedině tak uchováte jejich účinky. Bylinky musíte vždy nejprve pořádně usušit, uložit je můžete v látkových i papírových pytlících, ve sklenicích i plechovkách. Nezapomeňte je důkladně uzavřít, aby se k nim nedostali roztoči, prach ani vlhkost.

Sklenice s kořením všeho druhu, je dobré být zásoben.

Potom najděte ideální úkryt – nechejte je na místě s dobrou ventilací a stálou teplotou. Pokud teplota příliš kolísá, bylinky můžou navlhnout a zplesnivět. Sušené bylinky postupem času ztrácí svůj léčebný účinek – obvykle vydrží zhruba půl roku.

Čaje i odvary mají svá pravidla

Chcete si připravit nálev nebo čaj z nasušených bylinek? Uvařte vodu, nechejte ji 30 vteřin odstát a potom do ní vsypte bylinky. Nádobu přikryjte a za občasného míchání nechte minimálně 15 minut louhovat, nebo můžete počkat až do vychladnutí. Sceďte a dochuťte třeba medem a citronem.

Nalévání čaje má svá vlastní pravidla.

Používáte pravidelně bylinky na nachlazení? Podělte se s námi o vaše rady na Facebooku.

Tantum Verde obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.