Paradentóza: Jak s ní bojovat?

Ústní hygiena

Krvácející a oteklé dásně, obnažené zuby a šířící se zánět. Onemocnění zvané paradentóza je bolestivé a přibližně desetina případů končí vypadnutím zubů, přitom začíná natolik nevinně, že ho můžete snadno přehlédnout. Pokud nechcete v zubařském křesle přijít o zuby i peníze, přečtěte si, jak paradentózu poznat, a hlavně jak jí co nejlépe předejít.

Na vině je špatná péče i genetika

Paradentóza je zánětlivé onemocnění dásní a tkání v okolí zubu. Většinou vzniká kvůli špatné hygieně ústní dutiny a nezdravým návykům, jako je kouření nebo nadměrné užívání alkoholu. Podle MUDr. Jana Lišky z Fakultní nemocnice Plzeň je ale až pět procent případů paradentózy geneticky vázaných. O tom, jestli nakonec dojde k vypadnutí postižených zubů, rozhoduje to, jestli problém začnete řešit včas.

Modrý kartáček na zuby s nanesenou pastou na zuby, vedle bílá tuba s pastou - jsme připraveni na čištění.
Špatná péče o zuby vás o ně může připravit.

Nezanedbávejte krvácející dásně

Krvácení dásní je jedním z hlavních příznaků toho, že něco není v pořádku. U zcela zdravých zubů by se krev objevovat neměla, rozhodně ne pokud se o zuby staráte pravidelně a dodržujete zásady správného čištění.

To ale neplatí, pokud patříte mezi kuřáky. U těch se krvácení dásní takřka neobjevuje, přitom jsou ale na paradentózu podle MUDr. Jana Kouby až sedmkrát náchylnější. Včasné odhalení problému je u nich proto ještě větší oříšek.

Paradentózu prozradí i to, že máte:

  • nepříjemný dech – ten může být důsledkem zánětu v jiné části trávicího traktu, ale je zároveň jedním z hlavních příznaků bakteriálního onemocnění v ústní dutině
  • zarudlé a citlivé dásně – nezdravé dásně jsou přecitlivělé nejen při čištění, ale také při prudké změně teplot nebo při jídle
  • odhalené krčky zubů – ustupování dásní a odhalování zubních krčků je jasným znakem problému
  • viklající se zuby – paradentóza je onemocněním aparátu, který zub drží na místě, proto je jeho viklání varovným znamením
  • zuby jinde, než byly – při paradentóze dochází k uvolňování zubů, jejich polohy a postavení

V sázce nejsou jen vaše zuby

Protože je paradentóza zánětlivém onemocnění, její důsledky se projevují i v jiných částech těla. Zvyšuje rizika u osob s onemocněním srdce a ledvin, ale i u osob se sníženou imunitou.

Skupinami, které jsou ohrožené víc než obvykle, jsou diabetici a těhotné osoby, u kterých hraje roli také hladina hormonů.

A co když už to bolí?

Pokud se vám nepodařilo onemocnění předejít, důležité je dodržovat instrukce lékaře, dbát na správnou dentální hygienu a přizpůsobit jídelníček. Omezte příjem cukrů a do své stravy zařaďte více zeleniny a ovoce. Nezapomínejte čistit také mezizubní prostory a jazyk, kde se mohou bakterie držet. Pomůže vám také speciální ústní voda nebo roztok Tantum Verde, který účinně zmírňuje bolest a potlačuje zánět.

Přečtěte si také:

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.