Afta – nezvaný návštěvník

Afta – nezvaný návštěvník

NezařazenéPrevence

Nepříjemná bolest v ústech, která vám znemožňuje jíst, pít, dokonce i mluvit…že by se afta hlásila o pozornost? Přečtěte si více o tomto nepříjemném a velmi běžném onemocnění ústní dutiny. Jak s ním zatočit?

Co jsou afty?

Afty, bolestivé vřídky v ústech, jsou jedny z nejčastějších zánětlivých onemocnění ústní sliznice. Postihují opakovaně pětinu populace vyspělých zemí bez ohledu na věk a pohlaví.

I když se nejedná o vážné onemocnění, mohou být velmi nepříjemné. Někdy se objeví jednou za život a již se nikdy nevytvoří, jindy se objevují i několikrát ročně.

Proč vznikají?

O přesných příčinách vzniku aft se vedou diskuze, nejčastěji se uvádí oslabení imunity a jejího vlivu na ústní mikroflóru.

Jsou nakažlivé?

Na rozdíl od oparů, kterým se afty podobají, nikdo neprokázal nakažlivost aft. V souvislosti s jejich vznikem se hovoří i o genetických predispozicích.

Ani v tomto případě však není nic jednoznačné, jestli se náchylnost ke vzniku aft dědí, velkou roli nejspíš hraje i vliv vnějšího prostředí.

Kdy jste ke vzniku aft náchylní?

  • Pokud kouříte
  • Ženy v období před menstruací, kdy dochází k hormonálním výkyvům
  • Pokud máte sníženou imunitu
  • Při nedostatku vitamínů (zejména vitamíny skupiny B), železa nebo kyseliny listové
  • Pokud máte v ústech rovnátka nebo zubní protézu
  • Při nadměrném stresu a únavě

Jak se léčí?

Afty obvykle samy odezní po několika dnech. Vhodné je během jejich výskytu vynechat z jídelníčku ostrá a kyselá jídla. Abyste urychlili jejich léčbu nebo zabránili samotnému vzniku, sáhněte při prvních příznacích po Tantum Verde ve formě kloktadla, spreje nebo pastilek.

Pro podporu imunity můžete vyzkoušet doplněk stravy Tantum Natura na bázi propolisu. Tantum Natura obsahuje také vitamín C, který přispívá k normální funkci imunitního systému. V období únavy a stresu, které mohou být spouštěčem nejen aft, funguje jako účinná vzpruha.

Pokud se aft nemůžete zbavit ani po dvou týdnech nebo jich máte v ústech více než čtyři, nebojte se obrátit na lékaře. S jejich léčbou vám poradí stomatolog.

Zjistěte, jak pečovat o zuby a dásně, když nosíte rovnátka.

Tantum Verde, Tantum Verde Lemon, Tantum Verde Mint, Tantum Verde Eucalyptus, Tantum Verde Orange and Honey, Tantum Verde spray a Tantum Verde spray Forte obsahuje benzydamin hydrochlorid. Lék k místnímu užití v ústech a v krku. Čtěte pečlivě příbalový leták.

 

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku

  • Víte, proč do doplňku stravy #tantumnatura přidáváme propolis? 🍯 Tento včelí zázrak chrání úly před bakteriemi a na sliznici krku vytváří ochrannou vrstvu, která pomáhá proti suchu a škrábání. 🐝 
Vitamin C (a zinek ve variantě Lemon & Honey) v pastilkách navíc podporují obranyschopnost organismu a fungují jako vzpruha při nadměrném stresu a únavě.😴
▪
▪
▪
#tantumfamily #tantumradi #med #propolis #vcelky #vcely #ul #vosk #unava #strest #vcelivosk #zazrak #vcelicka #vcelikralovna #zdravi #priroda #nature #vitamin #protibolesti
  • Období školních výletů vrcholí. Jak vypadá váš seznam nejdůležitějších věcí pro vašeho školáka?
✅ Velká svačina pro velké hladovce 😛
✅ Pláštěnka a náhradní ponožky pro jistotu 😁
✅ Repelent proti nezvaným návštěvníkům 🐜
✅ Tantum Natura proti škrábání v krku z věčného štěbetání 🤣
▫
▫
▫
#tantumfamily #tantumradi #tantumtipy #vylet #skola #skolnivylet #skolak #kamaradi #svacina #plastenka #tantumnatura #batoh #sbaleno #balime #vyletime #seskolou #trida #zakladka
✅ Tantum Natura je doplněk stravy
  • Zkoušky (nějak) dopadly, státnice hotové, maturita a přijímačky za vámi?🙏 Vysokoškoláci, můžete se chlubit nejdelšími prázdninami ze všech, tak jak je si je letos užijete? Dejte nám vědět do komentářů.👇👇
▪
▪
▪
#zkousky #statnice #maturita #prijimacky #hotovo #splneno #letozacina #prazdniny #vylety #kamosi #kamosijakhrom #leto #dovolena #dobrodruzstvi #bezhranic #tantumfamily #kamaradi #roadtrip #parta
  • Nápoj z léku Tantogrip připravíte během několika sekund. Stačí zalít sypký prášek vodou a zamíchat. 💪
▫
▫
▫
#tantogrip #tantumfamily #napoj #lek #lecime #rychlost #chripka #nachlazeni #zpatkydoakce #zdravi #nemoc #bolest #doma #medicina #sick #zimnice #leto #vylet #vyletnici #venku
✅ Tantogrip pomeranč obsahuje paracetamol a phenylephrin hydrochlorid. Lék k vnitřnímu užití. Čtěte pečlivě příbalový leták. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.