6+1 tipů pro svěží dech

PrevenceÚstní hygiena

Zápach z úst nutně neznamená, že si dotyčný nečistí zuby. Má celou řadu příčin, běžné i závažnější. Jaké to jsou a jak zápach řešit? Pojďme se na to podívat!

Příčiny zápachu z úst

Zápach způsobují především anaerobní bakterie v ústní dutině. Nelekejte se, tyto bakterie máme v těle všichni a jsou nám prospěšné – pomáhají totiž štěpit bílkoviny. Jako odpadní látky tyto bakterie produkují sloučeniny, které zapáchají. Problém nastává, když se bakterie přemnoží.

Jejich přemnožení zabraňují sliny, které obsahují kyslík – a právě ten brání množení anaerobních bakterií. Proto stačí sucho v puse a problém je na světě.

Jaké konkrétní problémy zápach způsobují?

  • Nedostatečná ústní hygiena
  • Záněty v ústní dutině
  • Onemocnění trávicího traktu
  • Onemocnění jater nebo ledvin
  • Kouření
  • Špatný jídelníček
  • Přemíra kávy a kyselých nápojů
  • Některé léky
  • Některé diety
  • Cukrovka

Jak zápach řešit? Pomůže nit a chlorofyl

Pokud je možnost, že by mohl být zápach způsobený nějakým onemocněním, raději navštivte svého lékaře. A jestli jste už dlouho nebyli u zubaře, zastavte se i u něj.

Pokud ale víte, že jste zdraví a zuby máte v pořádku, vyzkoušejte následující tipy.

Paní doktorka kontroluje pacientovi zuby.

1.      Čistěte zuby i jazyk

Čistěte si zuby 2x denně, jednou použijte i zubní nit. Zápach může způsobovat povlak na jazyku, proto vyzkoušejte speciální škrabku na jazyk a ústní vodu, která odstraní povlak i z míst, kam se škrabkou nedostanete. Pastu na zuby a ústní vodu vyberte takové, aby obsahovaly chlorofyl. Ten pomáhá rozkládat páchnoucí látky. Mějte čištění v malíčku. Přečtěte si, jaké jsou nejrozšířenější mýty o ústní hygieně.

2.      Upravte svůj jídelníček

Vyřaďte nejen aromatické potraviny, ale i kyselé nápoje. Ty snižují pH v ústech, a tak napomáhají množení bakterií. Stejně funguje i káva, proto snižte její konzumaci. Pokud se bez ní neobejdete, alespoň si po ní vypláchněte ústa.

3.      Bojujte se záněty

Pokud trpíte na záněty ústní dutiny, vyzkoušejte Tantum Verde – ať už jako sprej, pastilky nebo roztok. Má protizánětlivé účinky a dezinfikuje.

4.      Vyzkoušejte zelený čaj a bylinky

Zelený čaj a bylinky, jako je máta nebo bazalka, obsahují chlorofyl, který rozkládá páchnoucí látky. Máta navíc příjemně voní.

Čaj se louhuje na stole.

5.      Žvýkejte žvýkačky bez cukru

Žvýkačka po jídle podpoří činnost slinných žláz a sníží tak kyselost v ústech, zároveň příjemně voní. Vždy ale volte žvýkačky bez cukru, cukr je totiž ideální potrava pro bakterie.

6.      Zkontrolujte své léky

Některé z vašich léků můžou způsobovat vysušování sliznice, a tím i zápach z úst. Poraďte se o nich s lékařem.

7.      Nekuřte

Cigarety vysušují ústní dutinu a napomáhají vytváření plaku. Jestli se opravdu chcete zbavit zápachu, zbavte se nejprve cigaret!

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.