Skořice
Používáme ji do svařáku, omáček a hlavně cukroví. Kromě toho má příznivý vliv na naše zdraví. Snižuje krevní tlak i cholesterol, je významným antioxidantem, má antibiotické účinky a přispívá k správnému trávení.
Tip: Nejen med, ale i samotný propolis je v lidovém léčitelství oblíbený. Obsahují ho pastilky doplňku stravy Tantum Natura. Vyzkoušejte ho!
V zimě jistě oceníte i její schopnost prohřát celý organismus. Stačí lžičku skořice zalít horkou vodou a vypít. Pokud přidáte lžičku medu, podpoříte svůj imunitní systém a chřipka nebo nachlazení si na vás jen tak nepřijdou.
Tip: Podpořte svou imunitu s pomocí síly koření a uvařte si zlaté mléko podle našeho receptu.
Badyán
Nejenže krásně vypadá a voní, má i léčivé účinky. Stejně jako skořice je silný antioxidant. Navíc ulevuje od kašle a zažívacích potíží. Po čaji z badyánu se vám bude lépe usínat a jako olej léčí revmatické bolesti.
Nebojte se badyán zařadit do svého jídelníčků i mimo vánoční období. Kromě sušenek a cukroví s ním skvěle dochutíte i zvěřinu nebo marmelády.
Tip: Uvařte si vánoční čaj plný koření a vitamínů podle našeho receptu. Nejenže vám udělá dobře, ale zároveň provoní i celou domácnost.
Anýz
Dalším kořením, které vytváří nezaměnitelnou vánoční atmosféru, je anýz. Jako jedno z mála koření dokáže tlumit pocit bolesti. Je pomocníkem při střevních chřipkách a tlumí zvracení. Stejně tak vám anýz uleví od kašle.
Maminky ocení, že se všechny jeho příznivé účinky přenáší i do mateřského mléka a zároveň anýz podporuje jeho tvorbu.
Hřebíček
Věděli jste, že díky svým léčivým vlastnostem měl hřebíček ve starověku hodnotu zlata? Není se čemu divit. Hřebíček má antibakteriální vlastnosti, posiluje imunitu, osvěží váš dech, a pokud je přímo v kontaktu s bolestivým místem, působí anesteticky. Právě díky tomu se hřebíček často používá jako první pomoc při bolestech zubů.
Další tipy, jak s pomocí přírody vyzrát nad bolestí zubů, si můžete přečíst v našem dřívějším článku zde.
Nové koření
Kuličky nového koření jsou usušené plody pimentovníku lékařského. A co se ukrývá pod slupkou? Jsou to semena bohatá na vápník, hořčík, draslík, fosfor, vitamín A a C. Mimo to vám pomůžou s trávením během svátků a celoročně pak s nachlazením, kašlem nebo infekcí močových cest. Z nového koření se vyrábí i kvalitní olej, se kterým se můžete setkat v aromaterapii.
Tip: Využijte sílu koření a připravte si čaj, který vás postaví na nohy.
- 1 lžička nadrceného badyánu
- 1 lžička hřebíčku
- Kousek skořice
- 1 lžička anýzu
- 300ml vroucí vody
Koření přelijte vroucí vodou, po deseti minutách koření zceďte a doslaďte medem.
Vanilka
O Vánocích nesmí chybět ani vanilka. Jde o plod orchideje původem z Mexika. Vůně vanilky působí proti únavě a depresím, zklidňuje mysl a navozuje pocity pohody.
Přestože ji v našich končinách máme spojenou především s dezerty, v rodném Mexiku vanilku používají k dochucení kořenové zeleniny, ryb nebo mořských plodů.
Tip: Vytvořte si domácí vanilkový cukr. Stačí do nádoby s cukrem vložit jeden podélně rozříznutý vanilkový lusk. Uvidíte sami, že po kupovaném vanilkovém cukru už nikdy nesáhnete.
A po čem voní vaše Vánoce? Hřebíček, skořice, nebo něco úplně jiného? Dejte nám vědět na Facebooku, bez čeho si Vánoce nedovedete představit právě vy.