Jak na zdravý úsměv u vás i vašich dětí?

Pro rodičeÚstní hygiena

V předchozím článku jsme se věnovali zubním kartáčkům, pastám na bělení zubů a bělení samotnému. Jak ale bojovat se zánětem a jak by měla vypadat ústní hygiena u dětí? Pojďte se podívat!

Jak vyzrát nad zánětem dásní?

Zánět dásní se v drtivé většině objevuje kvůli nesprávné ústní hygieně. Pokud pravidelně neodstraňujete zubní plak, vzniká zánět dásní, který může přejít do parodontitidy. Další příčiny zánětu mohou být různá bakteriální a virová onemocnění, kvasinkové infekce nebo třeba alergie na kovy.

Parodontitida je…
zánětlivé onemocnění tkáně obklopující zub, tzv. závěsného aparátu neboli parodontu. Parodontitidu ve většině případů způsobují bakterie, ale jejími původci mohou být i viry nebo plísně.

Jak tedy zánětu předejít? Pravidelným čištěním zubního plaku. Důležitou roli hrají mezizubní pomůcky, bez kterých se zubního plaku nezbavíte.

Nástroje na čištění zubního plaku bychom měli používat pravidelně.
Před parodontitidou vás chrání i pravidelné a pečlivé čištění zubního plaku.

Co dělat po extrakci zubu

Po vytažení zubu (extrakci) doporučujeme dodržovat tato pravidla:

  • místo chlaďte, můžete použít například mraženou zeleninu
  • ránu si v žádném případě nevyplachujte, je totiž nutné, aby se nejprve vytvořila krevní sraženina
  • po odeznění znecitlivění si můžete vzít anelgetika, na která jste zvyklí
  • vyhněte se i kouření a alkoholu
  • spěte s vyvýšenou hlavou
  • při jídle ideálně kousejte na druhé straně, než se nachází místo po vytaženém zubu
  • hygienu provádějte opatrně a pouze kolem extrakce

Jaké poextrakční komplikace čekat?

S vytažením zubů jsou spojené i různé komplikace. Nejčastěji dochází ke krvácení z rány. Pokud se tak stane, vložte do úst kapesník a alespoň na 10 minut skousněte. Pokud krvácení nepřestane, vyhledejte zubního lékaře, může jít o krvácení z jiných příčin. Další možnou komplikací je zánět zubního lůžka, projevující se intenzivní bolestí. Od té s můžete ulevit analgetiky.

Při krvácení po extrakci muž použije kapesník.
Při případném krvácení po extrakci použijte kapesník.

Ústní hygiena u dětí

Jak je to s těmi nejmenšími? Aby byla dentální hygiena u dětí co nejefektivnější, měli byste jim zuby pomáhat dočistit, a to ideálně do zhruba 9. roku.

Mezizubní pomůcky přichází na řadu u dětí, které mají v kontaktu 2 a více zoubků. U některých dětí to bývá už od prořezání prvních zoubků, u jiných až v pozdějším věku.

Nejlepší pomůcka pro čištění zubů u dětí je jednosvazkový kartáček. Díky malé hlavičce dokážete dokonale odstranit zubní plak i z těžko dostupných míst jako je například zadní plocha poslední stoličky. Nezapomínejte dětem zvedat horní ret a vyčistit tak i oblast krčku, která při úsměvu není viditelná.

Co když je kartáček nepřítel? Zkuste dětem vysvětlit, proč je čištění důležité. Motivujte je nebo do něj zapojte i hry, aby je co nejvíce bavilo.

Názorná ukázka čištění zubů u dětí.
I u dětí je ústní hygiena nesmírně důležitá.

Pomůcky k dokonalé ústní hygieně

Nezapomínejte, že prevence je vždy levnější než následné řešení problému. O správných pomůckách se můžete poradit se svou dentální hygienistkou. Každý z nás má totiž jiný tvar zubů i různý počet a sklon zubů, proto je výběr individuální.

Základem je ale manuální zubní kartáček, mezizubní kartáčky, dentální nit, jednosvazkový kartáček a zubní pasta. Neměla by chybět ani škrabka na jazyk.

K dalším pomůckám ústní hygieny patří ústní voda, ústní sprcha, elektrický zubní kartáček, superfloss, fluoridový gel, tekutá sklovina nebo gumová párátka.

Pokud vás o pomůckách k ústní hygieně zajímá víc, můžete si pustit video, ve kterém se jim věnuje zubní lékařka Nikola Smětalová:

Po vyčištění zubů je dobré kartáček opláchnout pod tekoucí vodou, vyčistit a uložit. Zapomeňte na krytky, pod kterými by se mohly množit bakterie.

Už máte jasno v tom, jak na nejen dokonale zářivý, ale především zdravý úsměv?

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.