10 tipů, jak na nachlazení v těhotenství

10 tipů, jak na nachlazení v těhotenství

NachlazeníPrevencePro rodiče

Škrábe vás v krku, kýcháte nebo máte ucpaný nos? V těhotenství nemyslíte už jen na sebe, ale musíte chránit i zdraví vašeho dítěte. Dbejte na následující rady a užijte si těhotenství bez zbytečných starostí.

1.     Nepodceňujte prevenci

Prevence je základ. Jezte vyváženě, do jídelníčku zařaďte především zeleninu a ovoce a nepodceňujte vhodné oblečení.

2.     Hodně pijte

Tekutiny pijte po menších dávkách, ale po celý den. Při nachlazení jsou vhodné zejména slabé čaje. Zejména zázvorový čaj je skvělou volbou pro své antibakteriální a protizánětlivé účinky, v začátku těhotenství působí i proti ranním nevolnostem.

Ženu bolí v krku.

TIP: Užívání zázvoru v těhotenství proti nevolnostem nebo zvracení není pro plod nebezpečné, pokud žena dodržuje doporučené dávkování. Denní dávka by neměla překročit více než 1 gram sušeného nebo 4 gramy čerstvého zázvoru. Zázvor totiž způsobuje nadměrné prokrvování, které by mohlo vést k předčasnému porodu. Ve vyšším stupni těhotenství se o jeho užívání poraďte s lékařem. Více o zázvoru si můžete přečíst v našem článku.

3.     Odpočívejte

Těhotenství je už samo o sobě namáhavé. V kombinaci s nachlazením o to více. Dopřejte si proto dostatek odpočinku.

4.     Buďte v pohodě

Možná vám to připadá banální, ale psychická pohoda dokáže divy. Když cítíte, že na vás jde nachlazení a máte strach o miminko, snažte se nestresovat a nemyslete na nejhorší. Stres může způsobit více škody než obyčejné nachlazení.

5.     Doplňte vitamín C

Vitamín C napomáhá normální funkci imunitního systému a funguje jako účinná vzpruha v období nadměrného stresu. Velký obsah vitamínu C najdete v šípku, červené paprice, zelí, brokolici i kiwi. Můžete také sáhnout po doplňcích stravy: pastilky Tantum Natura pomáhají proti chrapotu i škrábání v krku a jsou vhodné pro těhotné i kojící ženy.

tantum natura lemon honey

6.     Vyhýbejte se přeplněným místům

Kde je hodně lidí, je i hodně bakterií a virů. Omezte proto návštěvy míst, která se hemží lidmi jako například veřejnou dopravu, nákupní centra nebo kina.

7.     Pozor na rizikové faktory nachlazení

Nachlazení vás může potrápit i v létě, jak jsme psali v tomto článku. Může za to často klimatizace. A to nejen kvůli proudění chladného vzduchu, ale také kvůli bakteriím, které se v nich vyskytují. Také velké teplotní výkyvy mají na letní nachlazení značný vliv.

8.     S bylinkami opatrně

Názory na některé bylinky v těhotenství se různí. Bez obav si můžete dopřát mateřídoušku, mátu, lípu nebo třeba jitrocel. Vyhýbejte se však nadměrné konzumaci jednoho druhu bylinky a raději je střídejte.

Mytí rukou je důležité.

9.     Myjte si ruce

Důležitost mytí rukou vám jistě zdůrazňovaly už učitelky v mateřské školce. Obzvlášť po pobytech na veřejných místech si ruce umyjte důkladně mýdlem a teplou vodou. Mějte stále při ruce i dezinfekci a vlhčené ubrousky.

10.     Ptejte se

Pokud si nejste jistá s léčbou nebo máte jakékoliv obavy nejen o vaše zdraví, ale i o zdraví vašeho miminka, nebojte se obrátit na lékaře.

Související články

Sledujte nás na Instagramu a Facebooku