#1 Jak na zdravý úsměv?

Ústní hygiena

Čištění zubů by mělo být naším každodenním rituálem, který bychom měli praktikovat dokonce několikrát během dne. Jak na to jít správně a čemu se naopak vyvarovat? Pojďte se podívat!

Manuální kartáček nestačí

Čištění zubů by měla být první činnost, kterou po probuzení uděláte. Pokud si ale zuby čistíte po snídani, vyčkejte 15–20 minut, než se na tento každodenní rituál vrhnete. Po snídani se totiž snižuje pH ve vašich ústech a pokud byste si vyčistili zuby hned, mělo by to negativní dopad na vaši sklovinu.

Přesto samotným manuálním kartáčkem zuby nevyčistíte. Zubní plak, tvořící se na zubech, nevyčistíte pouze ani samotným elektrickým kartáčkem. I tak se s ním ale nedostanete všude a zubní plak neodstraní na všech místech, protože nedosáhne do všech míst. Proto je potřeba péči doplnit o mezizubní kartáčky a dentální nit.

Pokud byste zuby čistili pouze manuálním kartáčkem, zuby by se mohly zkazit nebo by se vytvořil zánět dásní. O pomůckách při čištění zubů a jejich důležitosti mluví dentistka Nikola Smětalová v následujícím videu:

Podle čeho zubní kartáček vybírat

Pokud vybíráte manuální zubní kartáček, dejte si pozor na to, aby měl malou hlavičku a hodně rovně střižených vláken. Ta by měla být měkká a jemná. U elektrických kartáčků je důležité si uvědomit, že je dělíme na sonické a oscilačně-rotační.

Ve finále ale nezáleží ani tak na typu kartáčku, jako na jeho správném a efektivním používání. U každého kartáčku je totiž nutná jiná technika čištění, aby nedošlo k poškození zubů nebo měkkých tkání. Proto je vhodné výběr kartáčku konzultovat s dentální hygienistkou.

Výběr zubního kartáčku je konzultován s odborníkem.
Výběr zubního kartáčku je důležité konzultovat s odborníkem.

Jak často zubní pomůcky měnit

Zubní kartáček byste měli měnit 4x do roka. Pokud onemocníte, je důležité ho vyměnit i po skončení nemoci.

Mezizubní kartáčky pak po 3–4 týdnech a zubní nitě vyhoďte okamžitě po použití. To platí i pro dentální nit na tzv. luku.

Výměna mezizubního kartáčku.
Mezizubní kartáčky měňte každé 3 až 4 týdny.

Bělicí zubní pasty a bělení zubů

Slyšeli jste o tom, že bělicí zubní pasty se míjí účinkem? Je to bohužel pravda. Volně prodejné přípravky na bělení zubů nesmí podle zákona obsahovat peroxid vodíku přítomný nebo uvolněný v koncentraci větší než 0,1 %.

Bělicí zubní pasta tedy působí pouze na povrchu skloviny. Obsahuje abrazivní složky, které odstraňují plak a leští povrch zubu. Některé pasty brání usazování pigmentu z potravin a nápojů a pomáhají tak prodloužit bělicí účinek.

Nanesení zubní pasty na zubní kartáček.
Bělicí zubní pasta neexistuje.

Bělení zubů pod dohledem zubního lékaře nebo dentální hygienistky je neškodné. Zuby jsou bělejší díky rozkladu peroxidu vodíku, při kterém vznikají volné radikály, které pronikají do zubu. Tam pak rozkládají organické i anorganické pigmenty v zubních strukturách. A tadá – zářivý úsměv je na světě.

Už víte, jak vykouzlit zdravý a oslňující úsměv?

Související články

Kde Tantum Verde seženete?

Ve vaší oblíbené lékárně. A to i online. Bez receptu.

Sledujte nás na sociálních sítích, ať vám neuniknou žádné rady pro zdraví celé rodiny.